Ocena kierowcy - Ford Ka I

Kamil, 9 lat temu
Silnik 1.3 i 60KM 44kW
Rok produkcji 1998
Ford Ka I 1.3 i 60KM 44kW 1996-2002 - Oceń swoje auto
Inne : Ciężko wybrać jedną kategorię. Auto jako całokształt zaskoczyło mnie bardzo pozytywnie.
Karoseria : Rdza na karoserii jest coraz bardziej widoczna
Układ hamulcowy : Maglownica i drążki
Układ hamulcowy : Tarcze i klocki ponadprzeciętnie się zużywają
Nie będę odkrywczy twierdząc, że Fordzik jest idealnym wyborem do miasta. Wjedziesz nim prawie wszędzie i prawie wszędzie zaparkujesz, co bardzo doceniłem, gdy zobaczyłem parking pod naszym nowym mieszkaniem.
W ciągu niespełna 4 lat przejechaliśmy tym autem ponad 30 tysięcy kilometrów i muszę przyznać, że silnik nigdy nie zawiódł. Ciężko go rozpędzić, ale jak już się uda, to nawet i na autostradzie można jechać bez większych problemów.
Skrzynia działa płynnie, nie sprawia problemów, przełożenia łatwo znaleźć. Ideałem byłby szósty bieg, ale to przecież nie te czasy :) Czasami wsteczny bieg nie chce wskoczyć za pierwszym razem, ale to tylko drobny mankament.
Układ jezdny dobrze reaguje na polecenia kierowcy. Musieliśmy regenerować maglownicę, lecz to już 17-letnie auto. Do tego wymiana tarcz i klocków, czyli standardowo.
Dobra widoczność we wszystkich kierunkach, czasem inny pojazd potrafi się schować w słupku A, lecz poza tym brak zastrzeżeń. Parkowanie z tak dobrą widocznością nie stanowi najmniejszego problemu.
Wszystkie wskaźniki czytelne, przełączniki w zasięgu ręki. Jedyny minus za gniazdko 12V, które mogłoby być umieszczone w innym miejscu, niż zamykana półka. Wygoda foteli nie zachęca do długich wyjazdów.
Auto, które posiadam nie ma klimatyzacji. Nagrzewnica działa bez problemu, auto nagrzewa się szybko i nawet w zimie czasem trzeba zmniejszyć intensywność ogrzewania. Pojawia się problem z ogrzewaniem tylnej szyby.
Byłem bardzo zaskoczony, że mimo niewielkich wymiarów autem mogą bez problemu podróżować cztery osoby. Na wakacyjny wyjazd dla dwóch osób z bagażami w zupełności wystarcza.
Przy wyższych prędkościach słabe wyciszenie daje o sobie znać, ale w mieście praca silnika jest praktycznie niezauważalna.
Części nie są może najtańsze z możliwych, lecz ich cena nie stanowi zarazem wielkiego obciążenia w przypadku jakieś awarii, czy okresowej wymiany któregoś elementu.
Myślę, że za cenę, jaką trzeba zapłacić za Forda Ka pierwszej generacji trudno znaleźć bardziej konkurencyjną ofertę. Stosunek jakość/cena = doskonale
Ze względu na wiek auta zdarzają się co jakiś czas mało poważne usterki, jednak nie są one trudne do naprawy. Ich częstotliwość z czasem może jednak okazać się irytująca.
Oprócz regeneracji maglownicy, w ciągu ostatnich 4 lat nie mieliśmy żadnej poważnej usterki. Ford okazał się dzielnym i wytrzymałym towarzyszem naszych podróży.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.3 i 60KM 44kW [l/100km]

6,3