Ocena kierowcy - Hyundai i30 II Wagon

Silnik 1.6 CVVT 120KM 88kW
Rok produkcji 2015
Hyundai i30 II Wagon 1.6 CVVT 120KM 88kW 2012-2015 - Oceń swoje auto
Inne : wyposażenie
Podchodziłem z pewną nieśmiałością, ale rozczarowałem się pozytywnie. Uważam je za dobrze rozwiązane przyjemne w prowadzeniu i póki co nie psujące się.
Jednostka bardzo przyzwoita, jak dla mnie trochę za słaba. W trasie przy wyprzedzaniu trzeba redukować i to nawet o dwa przełożenia. Niemniej kultura pracy dobra, a praca puki co niezawodna.
Skrzynia jest manualna, ale nie można było takiej wybrać w ustawieniach. Nie mam do niej żadnych zastrzeżeń, sprawna i precyzyjna.
Wybieranie nierówności dobre bez niepokojących hałasów z zawieszenia. Na drodze trzyma się dobrze, nawet ciasne zakręty pokonuje płynnie bez straszenia kierowcy nad/podsterownością.
Widoczności do przodu bardzo dobra, do tyłu przyzwoita. Lusterka dają dobry ogląd na otoczenia z niewielkimi martwymi strefami.
Bardzo trafiony rozkład wszelkich przełączników, jedynie drugie pokrętło od radia/zestawu głośnomówiącego trochę za daleko. Menu radia/zestawu czytelne i intuicyjne. Menu komputera pokładowego wymaga więcej pomyślunku i brak języka polskiego.
Wentylacja bardzo dobra, szybko i skutecznie odparowuje szyby. Klimatyzacja sprawna, choć moim zdanie nie do końca stabilnie utrzymuje zadaną temperaturę mimo klimatroniku.
Jak na tą klasę samochodu nigdzie nie można narzekać na brak miejsca, w kombi całkiem przyzwoity bagażnik. Fotele wygodne i dobrze trzymają, przeszkadza mi jednak brak regulacji lędźwiowej. Mam wrażenie że siedzę trochę zgarbiony, niemniej nie wysiadam zmęczony po nawet dłuższej podróży.
Wyciszenie to według mnie chyba największy mankament auta. Już przy 80-90km/h w środku słychać szum opon (oryginalne Hankooki głośne, ale na zimowych Continentalach nie lepiej) i wiatru. Na A/S przy 120-140km/h jest już zdecydowanie za głośno.
Przeglądy co 30k i brak potrzeby odwiedzania serwisu pomiędzy nimi mocno niweluje koszty. Spalanie przeciętne średnio 7 z kawałkiem może nie powala, ale i nie zabija. Innych kosztów brak, jak do tej pory rok i 50k km nie wymieniłem nawet żarówki.
Bardzo przyzwoity i nieźle wyposażony samochód za rozsądną cenę. Drobne uwagi i wady nie są w stanie zepsuć bardzo pozytywnego wrażenia. Jeśli w dalszej eksploatacji nie będzie wykazywał większych usterek, wybór można uznać za bardzo trafiony.
Jak dotąd jedna sonda lambda (dająca chwilowe zaniki mocy) zepsuła się w połowie drogi do Czarnogóry, ale samochód dojechał i wrócił mimo bałkańskich gór.
Brak i oby tak pozostało!

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 CVVT 120KM 88kW [l/100km]

7,2