Ocena kierowcy - Mazda 6 III Sedan Facelifting 2016

Tomek, 4 lata temu
Silnik 2.0 SKYACTIV-G I-ELOOP 165KM 121kW
Rok produkcji 2016
Mazda 6 III Sedan Facelifting 2016 2.0 SKYACTIV-G I-ELOOP 165KM 121kW 2016-2018 - Oceń swoje auto
Samochód robi wrażenie z uwagi na wygląd. Pomimo wielu zalet ma jednak tez wiele wad. Jeśli miałbym kupić mazdę 6 ponownie to na pewno z silnikiem 2.5 AT i w wersji po drugim lifcie czyli po 2018r. Tam dopracowano te elementy które najbardziej mnie irytowały w tym samochodzie.
Bardzo ekonomiczny i niezawodny. Cicho pracuje. Trochę irytujący dźwięk podczas przyspieszania. Żeby poczuć 165 KM trzeba go zakręcić wysoko. Przydałaby się wersja 2.0 turbo z dobrym automatem.
Krótkie przełożenia w manualu - zwłaszcza 1 i 2 ale to normalne przy 6-biegowych skrzyniach. Czasami szarpie podczas zmiany biegu. Drążek głośny w obsłudze - wydaje nieprzyjemny dźwięk. Zdarza się że ciężko trafić z dwójki w trójkę. Dla porównania w toyocie auris czy avensis biegi zmieniają się idealnie - miękko, cicho i bez szarpnięć.
Duży plus za jazdę w zakrętach. Auto jedzie jak po sznurku. Gorzej na prostej przy dużych prędkościach. Przy wietrze bocznym trzeba mocno trzymać kierownicę bo bardzo rzuca. Elektryczne wspomaganie bardzo irytujące - przy maksymalnym skręcie wyczuwalny bardzo duży opór.
Póki co ok, choć lakier podatny na zarysowania. Ciekawe jak kwestia rdzy za kilka lat. Denerwuje też blaszany dźwięk zamykanych drzwi.
Jestem wysoki i olbrzymie lusterko wsteczne mocno ogranicza mi pole widzenia. Za lusterkiem jest sporo sensorów, które również sporo zasłaniają. Grube słupki A i cofnięte do tyłu lusterka boczne irytują. Trzeba dość konkretnie obrócić głowę żeby zerknąć w lusterka boczne.
Jeśli chodzi o deskę rozdzielczą to wszystko jest na swoim miejscu i wygląda dobrze (stylistyka taka trochę niemiecka w poliftowej wersji). Drażni podłokietnik, który jest za krótki oraz jakość materiałów - plastiki na kierownicy i klamki udające aluminium oraz piano black wokół drążka zmiany biegów zbierające kolejne zarysowania.. no i skórzana tapicerka oraz obszycie kierownicy - po kilku tys. km wyglądają jak w audi po 200k km.
Dmuchawa w gorące dni musi chodzić na wysokich obrotach a i tak nie nadąża z chłodzeniem. Przy objazdówce po Toskanii klima nie zdała egzaminu. Odparowanie szyb w deszczowe dni też zajmuje dużo więcej czasu niż w innych autach którymi jeździłem.
To chyba moje największe rozczarowanie - duży samochód a tak niewygodny dla wysokiego kierowcy (195cm). Mazda w wersji bez szyberdachu ale i tak przy maksymalnie obniżonym fotelu prawie dotykam głową sufitu. Fotele są straszne - krótkie siedziska męczą nawet na krótkich przejazdach, brak trzymania bocznego. Nie mogę dostosować ustawienia tak jak lubię czyli siedzieć nisko, mieć dość wyprostowane nogi i kierownicę na lekko zgiętych rękach. Gdy odsunę fotel pod siebie to ledwo sięgam kierownicy i drążka zmiany biegów. Duży plus za miejsce z tyłu.
Wiem, że to nie premium ale przy prędkościach autostradowych brak komfortu akustycznego. Szumy dobiegające z okolic lusterek bocznych już przy prędkości 80km/h. Nagłośnienie Bose - dramat - boję się pomyśleć jak brzmi to standardowe.
Jedynie wysokie koszty ubezpieczenia ale przy nowym samochodzie to nic dziwnego. Przeglądy w rozsądnej cenie. Póki co auto bezawaryjne.
Mazda w najwyższej wersji jest dość tania biorąc pod uwagę jak bogate ma wyposażenie.
Mechanizm składania lusterek - wymieniono na gwarancji. Schodzący lakier bezbarwny z felg - również cały komplet wymieniono na nowe. Wymieniona też uszczelka pokrywy zaworów która okazała się nieszczelna.
Brak. Największa zaleta tej marki to niezawodność (silniki benzynowe)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 SKYACTIV-G I-ELOOP 165KM 121kW [l/100km]

7,2