Ocena kierowcy - Mazda 626 IV Hatchback

mlody750@wp.pl, 14 lat temu
Rok produkcji 1993
Mazda 626 IV Hatchback 1.8 105KM 77kW 1991-1997 - Oceń swoje auto
Silnik : Bardzo dobre auto. Mimo upływu czasu prezentuje się bardzo dobrze i cena zakupu jest bardzo przystępna. Jeśli chodzi o części, to ...dobrze, że są zamienniki, bo oryginały... mogą przewyższych cenę samochodu - np. pompa wspomagania układu kierowniczego - 500 zł (regenerowana), oryginał z Japonii podobno 2500-3000 pln! Kupiłem używkę za 150 pln+montaż. Tak naprawdę za tymi częściami nie ma zbyt wiele okazji się oglądać, bo auto się nie psuje. Silnik bardzo dobry, w sumie nie pali zbyt wiele - przy ostrożnej jeździe, i jest bezawaryjny.
Układ elektryczny : aparat zapłonowy
Układ hamulcowy : zaciski hamulcowe
Mimo upływu czasu prezentuje się bardzo dobrze i cena zakupu jest bardzo przystępna. W środku sporo miejsca, jakość wykonania dobra, osiągi też przyzwoite. Jeśli chodzi o części, to ...dobrze, że są zamienniki, bo oryginały... mogą przewyższych cenę samochodu - np. pompa wspomagania układu kierowniczego - 500 zł (regenerowana), oryginał z Japonii podobno 2500-3000 pln! Kupiłem używkę za 150 pln+montaż. Tak naprawdę za tymi częściami nie ma zbyt wiele okazji się oglądać, bo auto się nie psuje. Silnik bardzo dobry, w sumie nie pali zbyt wiele - przy ostrożnej jeździe, i jest bezawaryjny.
Przy niskich obrotach bardzo cicha jednostka napędowa, przy wyższych obrotach już dosyć głośna (w moim przypadku, wydech jest nieoryginalny, nieprawidłowo pracuje silnik krokowy i coś jest chyba z katalizatorem), ale mimo to silnik bardzo elastyczny, choć brakuje mu mocy (może to wina katalizatora)?
skrzynia gładko i lekko pracuje. Lekko się czasem przycina wsteczny, ale to jedyny mankament:)
dobrze znosi nierówności. Wg mnie trochę nisko zawieszony, jak na zwykły "cywilny" samochód - nieco wyższy krawężnik i zahacza przodem lub podwoziem o podłoże. Moje auto jest trochę wyhuśtane. nie zmieniałem zawieszenia (jedynie łożysko PO, sworzeń wahacza L, przeguby zewn, ... mam go od 40 tys km i ... szczerze mówiąc remont zawieszenia by się przydał, ale ostatnio miałem kolizję - najechał na moją Madzię inny samochód i ... nie ma sensu już go naprawiać amo remontować.
przód i na boki ok, do tyłu już gorzej. W sumie cofam tylko na lusterka i można się przyzwyczaić.
wszystko na swoim miejscu, osbługa intuicyjna.
wentylacja - w deszczowe dni - nie jest za wesoło. Jak jeszcze jest coś mokrego w samochodzie (np. parasol)... to żadna antypara nie daje rady. Nagrzewanie jak to w japońskich autach, szybko zaczyna działać (auto bez klimy)... mam tu na myśli od momentu włączenia silnika (zimnego silnika). Nawiew przy pozycji 3 i 4 dosyć głośny.
Sporo przestrzeni. Mam 186 cm wzrostu i miejsca tyle, że ... i jeszcze więcej.
w zasadzie OK.
tu zależy od temperamentu kierowcy. Ja mam lekką nogę i w mieście (Kraków) spala w korkach 10l/100, gdy korków za dużo nie ma, to ok. 8,5l/100, a na trasie udaje się zejść poniżej 6l/100:) ale nie przekraczając 100 km/h. W zimie (w korkach) nawet 12l/100.
jak wspomniałem - kilka rzeczy mi nie działa jak powinno. 1. siłowniki tylnej klapy bagażnika. 2. silnik krokowy 3. katalizator ps. te elementy były uszkodzone podczas zakupu... i były niestety nieco zakamuflowane przez sprzedającego (z wyjątkiem siłowników klapy)... ja też się zbytnio na tym wtedy nie znałem. Poza tym Madzia zawiodła mnie tylko raz - gdy padł aparat zapłonowy i zgasła mi na skrzyżowaniu i już jej nie odpaliłem:( jeszcze raz innym razem padł czujnik ciśnienia oleju i sporo oleju wyciekło z silnika (akurat sąsiad to zauważył - wjechał w moje miejsce i zobaczył plamę oleju - zanim wyjechałem z parkingu - poinformował mnie o usterce). Poza tym już dwa lata jeździ z powyższymi usterkami i jestem ogólnie zadowolony. Jeździ i nie ma problemu
j/w Ogólnie zdarzyło się, że raz na miesiąc musiałem coś w niej zrobić, ale po prostu...elementy się zużywały i tyle. Cokolwiek wymieniałem, były to elementy z pierwszego montażu (przebieg pow. 220 tkm).

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 105KM 77kW [l/100km]

7,6