Ocena kierowcy - Opel Astra F Sedan

SZYBKI8522, 6 lat temu
Silnik 1.6 i 16V 100KM 74kW
Rok produkcji 1999
Opel Astra F Sedan 1.6 i 16V 100KM 74kW 1994-2002 - Oceń swoje auto
Silnik : cichy, dynamiczny, elastyczny - nie ma dużego apetytu na paliwo
Karoseria : korozja - wlew paliwa praktycznie zgnity, może być tak że wpadnie gdzieś do wnętrza samochodu, korozja nadkoli raczej delikatnie, progi prawie wcale a podwozie tylko punktowo - opisałem oczywiście dokładnie przypadek mojego samochodu
Ogólnie samochód dobry, szkoda że nie jest zabezpieczony lepiej pod względem antykorozji ale gdyby tak było to znów cena nie była by tak atrakcyjna jak jest obecnie. Astra f jest bardziej poszukiwana na rynku niż jej następczyni gdyż model f jest duużo lepszy od młodszego. Samochód zasługuje jak najbardziej na pozytywną opinię, moim zdaniem jest to najlepsza opcja na rynku uwzględniając wszystkie aspekty, głównym z nich jest cena.
Dokładnie ten silnik do tego samochodu to moim zdaniem idealne połączenie między ekonomią a zdrowym rozsądkiem, silnik jest elastyczny, dynamiczny, pracuje cicho a przy tym wszystkim nie potrzebuje zbyt wiele paliwa. Sama konstrukcja prosta nie ma z nim specjalnych problemów - uważam że to bardzo dobra jednostka napędowa.
Skrzynia biegów ogólnie bez problemów, bardzo dobrze dobrana do tego silnika co sprawia że samochód w porównaniu do konkurencji jest bardzo elastyczny i dynamiczny a przy prędkości ok 120 k/h nie jest ciągle cicho. Biegi wchodzą precyzyjnie, bez zgrzytów, szarpnięć, skrzynia raczej dość długa ale przecież to nie sportowy samochód
Nie ma tu problemów, awarii ale szału również nie ma ponieważ nie jet to najbardziej precyzyjny układ kierowniczy na świecie i niestety samochód ma duży promień skrętu jak na takie małe miejskie auto - ogólnie jest przyjemnie, nawet podczas parkowania ale ja mam wspomaganie kierownicy co nie było standardem w tych samochdach
Z widocznością nie ma tu problemu, zarówno do przodu do tyłu jak również na boki czy widoczność w lusterkach bocznych moim zdaniem bardzo dobra
Obsługa zdecydowanie intuicyjna i to wszystkich urządzeń, wszystko pod ręką niczego nie trzeba szukać
Tu jest bardzo dobrze ponieważ mam klimatyzację co w tych samochodach było wręcz rzadkością, ale działa super i wykorzystuję przez cały rok. W tych samochodach jak sam też to stwierdziłem i czytałem na różnych forach jest ogólny problem z parującymi szybami i to bardzo parującymi - więc astra bez klimy to jakieś nieporozumienie. Oczywiście wszystko sprawdziłem, filtr kabinowy, osuszacz, czy pod dywanikami nie ma wody - wszędzie super sucho praktycznie zero wilgotności a jak spodnie deszcz to jest jakiś dramat - chyba że masz klimę, wtedy nie ma tematu
Przestrzeń przyzwoita nie ma źle, nie narzekam na brak miejsca mimo że mam 183 cm wzrostu i fotel mocno do tyłu przestawiony to za mną jeszcze jest miejsce na drugiego takiego gościa. Jest to samochód raczej do jazdy miejskiej a na trasie tak średnio wygodny ale nie jest najgorzej.
Tu jest słabo wręcz źle - silnik jest bardzo cichy nawet przy 120 km/h można swobodnie rozmawiać, tylko że wygłuszenie np. drzwi, nadkoli itd praktycznie nie istnieje więc szum jest spory a szkoda ale nie można mieć wszystkiego
Pod względem ekonomii astra jest dobra, zaczynając od kosztów paliwa ponieważ nie potrzebuje zbyt wiele do pełni szczęścia, przez ceny części które są ogólnie dostępne nowe lub używane na każdym auto złomie w Polsce a kończąc na awariach, które to z kolei prawie w ogóle nie występują, są to raczej rzeczy eksploatacyjne np. kable wysokiego napięcia NGK - 150 zł i zapominasz o temacie min 5 lat - ceny części zdecydowanie należą do niższych na rynku
W chwili obecnej to zdecydowanie jest najlepsza opcja samochodu niskobudżetowego, jest to auto za rozsądne pieniądze o przyzwoitych własnościach jezdnych jednocześnie łączy w sobie akceptowalne wręcz bardzo przyzwoite koszty utrzymania.
Brak - tylko materiały eksploatacyjne - zmęczone życiem - przewody hamulcowe, żarówki, wycieraczki, rozrusznik, akumulator, jak pisałem wcześniej ceny nowych oryginalnych części są tak niskie że nie opłaca się nie raz szukać zamienników
Brak, nigdy mnie nie zawiódł a używam go dziennie jeżdżąc do pracy, każdego dnia Astra pokonuje ok 40 km

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.6 i 16V 100KM 74kW [l/100km]

7,8