Ocena kierowcy - Opel Astra H GTC

freQ, 7 lat temu
Silnik 1.4 TWINPORT ecoFLEX 90KM 66kW
Rok produkcji 2008
Opel Astra H GTC 1.4 TWINPORT ecoFLEX 90KM 66kW 2005-2011 - Oceń swoje auto
Inne : Silnik mimo małej mocy dość dynamiczny, spokojnie radzi sobie z wagą auta. Ilość miejsca w środku i pojemność bagażnika.
Auto zakupiłem od pierwszego właściciela. Silnik na gazie ma przejechane nieco ponad 180 000 km i nie sprawia żadnych problemów. Jak dbasz tak masz. GTC ma ładna sylwetkę, dobrze znosi nasze drogi. Tanie części oryginalne. Brak 6 biegu.
Tu generalnie nie mam zastrzeżeń. Po przejechaniu przeze mnie ponad 12000km nic. Jedyne co, to tradycyjnie pocąca się uszczelka pod pokrywą zaworów i zwiększony nieco apetyt na olej, ale nie ma tragedii. Posiada zaledwie 90KM, ale auto samo w sobie nie jest ciężkie, jeżdżę głównie sam i do normalnej jazdy w zupełności mi wystarczy. Do zabawy i szybkiej jazdy mam inne auto. Bardzo dobrze współpracuje z odpowiednio dobraną instalacją LPG. Musiałem wymienić tylko listwę wtryskową bo stara z racji wieku nie dawała już rady.
Tylko cztery gwiazdki za haczący czasem wsteczny i brak 6 biegu, który bardzo by się przydał w trasie. Prędkość autostradowa z ponad 3500 obr/min nie jest miła dla ucha.
Świetnie trzyma się drogi. Pewnie pokonuje zakręty. Kontrola trakcji nie jest nadgorliwa. Jeśli mamy sprawne zawieszenie to nie dochodzą żadne dziwne dźwięki z jego strony. Dla mnie nie jest ani za miękkie ani za twarde - w sam raz. Spokojnie wytrzymuje nasze warunki.
Do przodu jest OK. Nic nie zasłania drogi. Do tyłu ze względu na małą szybę i szerokie słupki "C" raczej słabo. Ale mam czujniki parkowania, a auto jest krótkie, zwarte więc brak problemów z zaparkowaniem. Na duży plus zasługują lusterka boczne, duże z dobra regulacją.
Wszystko mam pod ręką z łatwym dostępem. Jedyny minus to miejsce na kubek, powinno być na desce rozdzielczej a nie na tunelu środkowym. Ciężko do niego sięgnąć.
Po minucie od uruchomienia już leci cieplejsze powietrze. Klima dość wydajna. Choć w 30-40 stopniowym upale w korku trochę niedomaga. Szyby szybko odparowują.
Ilość miejsca jak na taki ( z wyglądu ) mały samochód jest więcej niż wystarczająca. Mam prawie 180 cm wzrostu i jest mi wygodnie. Miejsca nad głową dużo. Każdy kto wsiada na tylne siedzenia jest zdziwiony ilością miejsca na nogi. Z racji linii dachu na tylnej kanapie może być mało miejsca dla osób wysokich, choć ja mam jeszcze zapas nad głową. Kolejny duży plus za bagażnik. Też jest większy niż się spodziewasz patrząc na samochód. Sam otwór bagażnika trochę wąski i wysoka krawędź załadunku, ale...ta linia...wybaczam :)
Do 100-120km/h jest dobrze. Powyżej tej prędkości już słychać silnik i szum powietrza ( duże lusterka ). Gdyby był 6 bieg było by świetnie, ekonomiczniej i ciszej.
Jak do tej pory jeden z najtańszych w utrzymaniu samochodów jakie miałem. Ceny podstawowych oryginalnych części tańsze niż myślałem i dość prosta konstrukcja, przekłada się na tańszą eksploatację. Wystarczy pilnować terminów wymian a samochód się odwdzięczy.
Za niewygórowaną kwotę otrzymujemy dobry, mało awaryjny i wygodny samochód. W tej klasie, za takie pieniądze chyba nie znajdziemy równie przestronnego i ładnego kompaktu.
Ja do tej pory tylko odpadła osłona termiczna nad tłumikiem końcowym - koszt 10 zł na dwie nowe, większe podkładki i śruby.
Póki co ( odpukać ) nic.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.4 TWINPORT ecoFLEX 90KM 66kW [l/100km]