Ocena kierowcy - Opel Astra H GTC

Lucca, 10 lat temu
Silnik 1.8 ECOTEC 125KM 92kW
Rok produkcji 2005
Opel Astra H GTC 1.8 ECOTEC 125KM 92kW 2005-2007 - Oceń swoje auto
W ocenach starałem się być obiektywnym. Jestem bardzo zadowolony z auta. Bogate wyposażenie - skóra, podgrzewane fotele, ksenony. Brakuje jedynie tempomatu, który można sobie sprawić za kilkaset złotych, wymieniając manetkę kierunkowskazów ;) Jeśli ktoś rozważa jazdę na LPG i do tego chce jeździć ładnie wyglądającym, 3-drzwiowym samochodem z automatyczną skrzynią, to szczerze polecam :)
Dobry silnik, choć kultura pracy mogła by być lepsza - trochę buczy. Wersja 125KM bardzo dobrze nadaje się dla instalacji LPG z uwagi na hydrauliczną regulację luzu zaworowego. Moc wystarczająca, ale jeśli ktoś oczekuje mocniejszych wrażeń, to polecam wersje turbo.
Klasyczny, japoński automat Aisin Warner - nie jest to DSG, ale daje radę. Przy 120km/h mamy 3000obr./min., a więc zdaje się że tak samo jak na 5 biegu ręcznej skrzyni. Z silnikami CDTI montowano bardziej skomplikowane i chyba też bardziej awaryjne automaty, natomiast w tej wersji pod tym względem jest znacznie lepiej, a ewentualna naprawa może być porównywalna z ceną wymiany sprzęgła z dwumasowym kołem zamachowym. Póki co działa dobrze i nic nie wskazuje na nadchodzącą awarię. Oby tak dalej. Dodam jeszcze, że jest to moje trzecie auto z automatyczną skrzynią i nigdy nie miałem z nimi problemów.
Na równe drogi bardzo dobre, a na nierównościach ciut twarde, ale to przecież GTC ;)
No cóż - znów musimy wspomnieć trzy magiczne literki ;) GTC i widoczność do tyłu nie chodzą parami, za to jest czujnik parkowania :)
Obsługa kierunkowskazów i wycieraczek wymaga przyzwyczajenia, podobnie jak klimatronik. Opel mógł też lepiej dopracować odsuwanie fotela przy wsiadaniu do tyłu.
Klimatyzacja działa bardzo dobrze, za to zimą mógłby troszkę lepiej grzać. Kiedyś jeździłem Golfem III 1.9D, który nagrzewał wnętrze bardzo szybko.
Z przodu OK, z tyłu ciut mniej, ale wiadomo dlaczego ;)
Dzisiejsze benzyniaki potrafią być cichsze, do tego szerokie letnie opony dość mocno szumią.
Średnie zużycie benzyny wg komputera to 9,5l/100km. Gazu spala średnio 11l/100km. Jak dla mnie jest OK. Silnik nieskomplikowany, dobrze znany mechanikom, ceny części przystępne. Jedynie automat w razie awarii może bardziej nadwyrężyć portfel, ale i tak jest tańszy w naprawach od wielu nowocześniejszych skrzyń.
Po zakupie wymieniłem tylko sworznie przednich wahaczy - efekt naszych dróg. Zanim silnik się rozgrzeje, komputer pokazuje mi, że jest za mało płynu w chłodnicy, a poziom jest ok. Pewnie czujnik ześwirował, więc będzie trzeba go wymienić ;)
Jak dotąd nic poważnego się nie stało :)

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.8 ECOTEC 125KM 92kW [l/100km]

10,7