Ocena kierowcy - Renault Scenic III Minivan

Benek41404, 7 lat temu
Silnik 1.6 16V 110KM 81kW
Rok produkcji 2015
Renault Scenic III Minivan 1.6 16V 110KM 81kW 2013-2015 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Po raz pierwszy spotkałem się z samochodem u którego nie ma możliwości podniesienia ramienia wycieraczek szyby przedniej choćby do wymycia szyby czy wymiany pióra wycieraczki. Pozostawię ten pomysł producenta bez komentarza
Samochód zapewniający pasażerom dobry komfort podróżowania, szczególnie tym podróżującym z przodu. Przy wymiarach auta kompaktowego prowadzący ma wrażenie że podróżujemy pojazdem wiele większym. Samochód bardzo wygodny do długich podróży jak i do jazdy miejskiej. Polecam dla osób które mają problemy z kręgosłupem. Niezliczona ilość schowków pozwalających na pochowanie drobnych rzeczy które powinny jeździć z nami na co dzień.
Świadomie wybrałem silnik 1,6 16V gdyż jest to silnik sprawdzony i wg panującej opinii stosunkowo niezawodny a jego dotychczasowe typowe niedomagania podobno zostały usunięte. Nie jest to silnik który generuje w tym samochodzie nadmiar mocy, ale pozwala na przyzwoicie komfortową spokojną jazdę.
Skrzynia biegów pracuje poprawnie, lekko i precyzyjnie. Nie jest może mistrzynią w swojej klasie ale pozwala na poprawne i swobodne przełączanie biegów.Trzeba zaznaczyć że przy tym silniku i przy swoich 6-ciu stopniach pracy, używa się jej bardzo często.
Układ jezdny jest chyba najmocniejszą stroną tego samochodu. Bardzo precyzyjny, samochód świetnie trzyma się drogi, nie przechyla się na zakrętach. Stanowi doskonały przykład kompromisu pomiędzy komfortem jazdy a dobrym prowadzeniem pojazdu
Duże powierzchnie przeszklone dają efekt w postaci doskonałej widoczności z każdej strony pojazdu. Do tego czujniki cofania stanowią uzupełnienie podczas wykonywania manewru cofania. Na pochwałę zasługują również boczne lusterka dające dobre pole widzenia do tyłu.
Duża możliwość dostosowania pozycji fotela dla kierującego pojazdem, dużo miejsca dla pasażera z przodu a dla siedzących na tylnych siedzeniach możliwość regulacji każdego siedzenia z osobna. Tylne fotele z regulowanymi oparciami - cóż można jeszcze chcieć?
Samochód posiada automatyczną dwustrefową klimatyzację która działa bardzo dobrze. Fajnie są realizowane nawiewy dla pasażerów siedzących na tylnych siedzeniach. Nie zauważyłem przy tym zwiększonego zużycia paliwa przy włączonej klimatyzacji. Jazda bez włączonej klimatyzacji nie jest chyba konstrukcyjnie przewidziana w tym samochodzie gdyż pojawiają się problemy z parowaniem szyb. Upuszczenie szyb przednich powoduje potworny szum w środku a opuszczenie szyb tylnych dudnienie powietrza. Praktycznie jazda z opuszczonymi szybami z prędkością powyżej 40 km/g jest praktycznie nie do wytrzymania dla uszu.
Szczególnie z przodu jest dużo miejsca a ciekawie wyprofilowana deska rozdzielcza sprawia wrażenie dużej przestrzeni przed kierowcą i pasażerem. Bez zarzutu podróżują też pasażerowie na tylnych siedzeniach.
Na postoju jak i podczas jazdy jest cichy, co podwyższa komfort podróżowania. Słychać za to szum opon i powietrza. Głośniej zaczyna się robić wewnątrz powyżej 110 km/h, ale do 140 km/h można jeszcze swobodnie rozmawiać nie podnosząc głosu. Słychać jednak duży szum płynący z ogumienia ale podejrzewam że jest to z winy ogumienia marki Continental, prawdopodobnie Michelinki byłyby ciche.
Oczywiście na koszty utrzymania ma zużycie paliwa. Po przejechaniu 7000km i uprzedniej wymianie oleju i filtrów wybrałem się na dłuższą wycieczkę w Alpy. Przejechałem prawie 3 tyś km i przy delikatnej jeździe średnie zużycie paliwa wg wskazań komputera wykazało 7,2l/100km. Podczas codziennej jazdy mieszanej (w tym 80 procent jazdy na trasie) spaliłem 7,5 l i taka wartość jest realna do osiągnięcia przy ekonomicznej jeździe. Określenie zużycia paliwa w mieście jest raczej bez sensu bo jak określić zużycie paliwa stojąc nieustająco w krakowskich korkach.
Cena nowego autka z tym silnikiem i wyposażeniem przewidzianym dla wersji Limited wydaje się być bardzo korzystna. Liczę się jednak z jego długoletnią eksploatacją bo mam na uwadze jego dużą utratę wartości z biegiem lat.
Na razie samochód jest nowy tak że nie ma mowy o usterkach. Wszystko okaże się po okresie gwarancji, jaka będzie jego niezawodność.
Brak usterek

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 16V 110KM 81kW [l/100km]