Ocena kierowcy - Skoda Octavia II Hatchback

ljon, 12 lat temu
Silnik 1.2 TSI 105KM 77kW
Rok produkcji 2010
Skoda Octavia II Hatchback 1.2 TSI 105KM 77kW 2004-2012 - Oceń swoje auto
Silnik : Jest bardzo elastyczny, szczególnie w dolnych partiach obrotów i przy niewielkim obciążeniu.
Całokształt ok, chociaż łapię się czasami na myśli, czy nie trzeba było kupić czegoś innego, lepiej wyposażonego, suva, diesla, używanego itp ;-)
Generalnie silnik spisuje się bardzo dobrze. Na początku zimny silnik przyjmuje nierównomierne obroty, ale po chwili obroty stabilizują się. Świetnie przyśpiesza za sprawą turbiny, szczególnie w dolnych granicach obrotów. Przy większym obciążeniu auta, szczególnie przy wyższych obrotach, o taki efekt będzie trudno.
Moim zdaniem skrzynia zbyt często haczy, szczególnie przy biegu wstecznym. Zdarza się też przy przejściu z dwójki/czwórki na trójkę.
Wspomaganie fajne, ale mam wrażenie, że przy szybkiej jeździe powinno być słabsze. Poza tym nie mogę się pozbyć wrażenia, że auto ma problem z utrzymywaniem jazdy na wprost - ciągnie nieznacznie w prawo.
Za sprawą czujników cofania jest dobrze, inaczej byłoby znacznie gorzej.
Ogrzewanie moim zdaniem nie jest najmocniejszą stroną tego auta, chociaż może to zasługa tego (znakomicie chłodzonego?) silnika. Nadmuch ciepłego powietrza na stopy - tragedia, prawie brak. Klimatyzacji nie miałem jeszcze okazji za bardzo przetestować, bo od odbioru w sierpniu 2010 brak upałów. Za to klima dobrze odparowuje ciągle parujące szyby. Tylna zaparowana wiecznie...
Z przodu ok, z tyłu chyba też. Chyba, dlatego, że prawdopodobnie wygodniej będzie dorosłym osobom niż dzieciom w fotelikach. Dla nich za ciasno, no i pojawia się problem wycierania bucików w przednie fotele.
Generalnie da się wytrzymać, bo cichy silnik i skrzynia 6-biegowa. Wyjątkiem jest jeden wkurzający drobiazg. Na biegu jałowym słychać rezonans w środku - od podłogi w okolicy tylnych siedzeń. Po wizycie w serwisie dowiedziałem się, że tak ma być, bo mam tak cichy silnik, że słychać pompę paliwa pracującą przy zbiorniku paliwa.
Większość kilometrów nabijam w drodze do pracy między dwoma niewielkimi gminami, czyli ok. 60 km dziennie i w tym ok. 90% poza obszarem zabudowanym, bez korków. Jazda - sama przyjemność. Nie mam komputera pokładowego, więc nie podam dokładnych pomiarów.
Generalnie, na razie jest dobrze, chociaż nie powiedzieć, żebym był bliski fascynacji.
Na razie nic mnie nie zawiodło, ale wkurza mnie nadmuch gorącego powietrza, czasem skrzynia, jakieś skrzypnięcie zawieszenia...

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 TSI 105KM 77kW [l/100km]

5,7