Ocena kierowcy - Skoda Octavia III Liftback

Silnik 1.4 TSI 140KM 103kW
Rok produkcji 2014
Skoda Octavia III Liftback 1.4 TSI 140KM 103kW 2013-2015 - Oceń swoje auto
Silnik : Mały a wariat!
Ogólnie jestem niesamowicie zadowolony z mojej Octavi 1.4 SE. Jakość wykonania przerosła moje oczekiwania, elastyczność silnika i jego dynamika jest niesamowita. Mały 1.4 silnik po przełączeniu w tryb SPORT przyspiesza bez problemu nawet bez redukcji biegów. Jeśli chodzi o spalanie - tu znowu mega zachwyt: na trasie potrafi zejść do 4.5l na 100. Po mieście ok 8.5l. Średnie spalanie na przestrzeni 4tys kilometrów komputer wskazuje na 7,2l. Jedyny zarzut jaki miałbym to zachowanie auta przy dużych prędkościach (ok 130+) nie czuję stabilności i przyczepności - wersja RS zdecydowanie jest lepsza pod tym względem. Ładowność i przestrzeń w środku auta jest zdumiewająca - nie trzeba wybierać wersji kombi by móc pomieścić wszystko w aucie.
Ekonomiczny, dynamiczny póki co bez żadnych problemów. Miejmy nadzieję, że tak pozostanie przez następne lata. Uwielbiam możliwość zmiany trybu jazdy od Eco przez Komfort do Sport. Silnik zachowuje się inaczej w każdym z trybów i nawet w trybie Sport jest wciąż ekonomiczny dając sporą frajdę z jazdy.
Póki co bez problemów. Współgra świetnie z silnikiem i daje dużo frajdy. Przełożenia nie są zbyt długie dzięki czemu auto przyspiesza świetnie.
Trudna pozycja do ocenienia - jako auto rodzinne jest miękkie, wygodne i ciche. Jadąc nawet po bardzo nierównych nawierzchniach nie czuję się jakbym jechał taczką. Nie jest to jednak limuzyna. Największy minus to fakt, że nawet przy zmianie trybu jazdy - zawieszenie nie zmienia ustawień - chciałbym by w trybie Sport było twardsze i by przyczepność wzrosła. Jadąc szybciej niż 120km/h nie mam pewności w aucie by robić szybsze manewry. Wersja RS pod tym względem jest dużo lepsza - jednak traci się na komforcie.
W wersji S i SE brakuje przycisków na kierownicy. Mając świetny ekran - łatwo jest nawigować po ustawieniach, radiostacjach czy odebrać telefon - jednak jadąc musisz zdjąć wzrok z drogi by wcisnąć odpowiedni przycisk. Wersja Elegance i RS nie mają tego problemu. Gdybym miał przyciski na kierownicy - byłoby 5/5
Climate control działa świetnie i w aucie jest zawsze taka temperatura jaką chcę. Chłodzi szybko i ogrzewa szybko.
Miejsca po prostu jest multum!
Po roku użytkowania i 24tys kilometrów - nie mam żadnych problemów.
Po roku użytkowania i 24tys kilometrów - nie mam żadnych problemów.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 TSI 140KM 103kW [l/100km]

6,4