Ocena kierowcy - Skoda Rapid II Liftback

Michal_87, 9 lat temu
Silnik 1.2 TSI 105KM 77kW
Rok produkcji 2014
Skoda Rapid II Liftback 1.2 TSI 105KM 77kW 2012-2015 - Oceń swoje auto
Silnik : Silnik wyjątkowo dynamiczny i oszczędny. Przy spokojnej jeżdzie w trasie przy zmianach biegów podpowiadanych przez wyświetlacz MaxiDot samochód spalił średnio 5,4 litra (wskazanie komputera). Średnio samochód pali (jazda mieszana, większość w trasie) 5,8 litra.
Samochód bardzo wygodny w środku, dużo miejsca zarówno dla pasażerów siedzących z przodu, jak i z tyłu, ogromny bagażnik. Widoczność bardzo dobra, dobre prowadzenie. Samochód dynamiczny i ekonomiczny. Jedyną wadą jest wrażliwość nadwozia na podmuchy wiatru, np. podczas wyprzedzania tirów, lecz łatwo to skorygować kierownicą. Generalnie jak za tą cenę samochód godny polecenia. Przd zakupem rozważałem kupo Mitsubishi Lancera, Opla Astry, Chevroleta Cruz, Hyundaia i30 oraz Kii Ceed, jednak mając na uwadze koszt zakupu, wyposażenie, ilość miejsca w środku, osiągi, zużycie paliwa oraz wielkość bagażnika zdecydowałem się na wybór Skody Rapid.
Pomimo niewielkiej pojemności 1,2 litra, dzięki turbosprężarce napędza samochód bardzo sprawnie, szybko reaguje na gaz. Nie zauważyłem tzw. "turbodziury". Do tego jest ekonokiczny, ale o tym poniżej.
Skrzynia sześciobiegowa, przełożenia są krótkie i precyzyjne. Wygodna dzwignia zmainy biegów.
Bardzo dobry, samochód dobrze trzyma się drogi, jest stabilny na zakrętach.
Widoczność dobra, choć do tyłu z uwagi na typ samochodu (liftback) jest ograniczona, ale z pomocą przychodzą czujniki cofania. Lusterka są bardzo dobre, jak i widoczność w nich.
Samochód z ogromem miejsca w środku ilością miejsca na nogi w tylnim rzędzie siedzeń i wielkościa bagażnika nie ustępuje samochodom klasy wyższej. Duża ilość schwków, przemyślane ułorzenie przełączników, prostota obsługi. Po tym względem wnętrze jest bardzo dobrze przemyślane.
Samochód użytkuje 3 miesiące, nie jeździłem nim w zimie. W ciepłe, letnie dni klimatyzacja manualna dosyć szybko schładza wnętrze auta. Co do ogrzewania, to jeszcze nie sprawdzałem.
Jak wyżej, ogrom miejsca w środku, ogromny bagażnik.
Samochód bardzo cichy w środku, przy małych prędkościch w samochodzie panuje zupełna cisza. Głośniejszy staje się przy wyższych prędkościach, ale nie jest to hałas, kóry bardzo przeszkadza.
Przy tym przebiegu tylko wlewam paliwo, którego i tak silnik dużo nie spala :)
Jak za tą cenę uważam, że dokonałem najlepszego wyboru, a jak pisałem wcześniej porównywałem przed zakupem Mitsubishi Lancera, Opla Astrę, Chevroleta Cruz, Hyundaia i30 oraz Kię Ceed (auta nowe z salonu).
Brak, nic sie nie zepsuło :)
Brak, nic sie nie zepsuło :)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 TSI 105KM 77kW [l/100km]

5,7