Ocena kierowcy - Subaru Impreza II Kombi

Rok produkcji 2007
Subaru Impreza II Kombi 2.0 i 16V 160KM 118kW 2005-2007 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu
Inne
Samochód jest trwały, oryginalny, wyraźnie brzmi, jeździ dość szybko, a do tego bez problemu mknie przez śnieg sięgający kolan. Nie obciąży przy tym domowego budżetu aż tak, jak niektórzy sądzą. Prawie idealnie. Z tym że sprawdzi sie w rodzinie max 4-osobowej (2+2), a i tak może okazać się trochę ciasno. Generalnie mogę polecić auto i nadal spać w nocy. Jest Subaru - jest Impreza! ;)
Silnik po przejechaniu blisko 200tys. nie bierze nawet grama oleju. Na niskich obrotach może wydawać się nieco ospały, ale wystarczy go trochę 'rozbujać'. Do zwykłej jazdy na codzień wystarczy ze sporym naddatkiem. Auto jest szybsze od większości na drodze, szczególnie na śliskim i mokrym. W zimie właściwie nie ma sobie równych (4x4 + reduktor)
W porządku. Tak po prostu. Podczas zwykłej jazdy po kajzerki do sklepu sprawuje się bardzo dobrze. Gdy jednak załączymy turbo dla ubogich (czytaj: reduktor) i chcemy trochę poszaleć i powachlować gałką, okazuje się, ze skrzynia mogłaby być bardziej precyzyjna.
Generalnie auto świetnie trzyma się drogi, jest sztywne, nawet przy ostrych zakrętach. Jedynie fotele (swoją drogą oryginalne) mogłyby być lepiej wyprofilowane i mocniej trzymać, ale to nie kwestia układu jezdnego, prawda..?
Jak na 14-latka nie mogę mieć żadnych zastrzeżeń. Nie widziałem jeszcze żadnego ogniska rdzy, czy choćby 'burchelka'. Lakier wszędzie ładnie błyszczy, nawet gdy zdarzy mi się umyć go po paru... miesiącach :O
Właściwie nie można mieć większych zastrzeżeń. Jedyne czego mógłbym się czepnąć, to fakt, że w mojej ocenie ciężko jest wyczuć odległość od zderzaka do przeszkody (zarówno z przodu, jak i z tyłu) - zdarzyło mi się delikatnie pogiąć rejestrację przy podjeżdżaniu.
Wszystko na swoim miejscu, bez ceregieli. Samochód pozbawiony jest zbędnego w moim odczuciu nadmiaru elektroniki. Wnętrze jest nieco norweskie - surowe, aczkolwiek plastiki wykonane są ponadprzeciętnie - nie ma mowy o trzeszczeniu, czy skrzypieniu. Ciekawostka - są twarde, a zarazem miękkie - można mocno palcem wcisnąć na około 0,5cm, po czym materiał wraca do pierwotnego kształtu - fenomenalne!
Niby wszystko ok, ale mam wrażenie, że podczas upalnego lata klimatyzacja mogłaby działać odrobinę sprawniej (osobiście staram się nie używać). Ogrzewanie i odparowywanie szyb raczej bez zastrzeżeń.
Chyba największa bolączka, przynajmniej dla mnie. Jeden z powodów, dla którego miał być Forester. Mam 185cm i jeśli ustawie sobie fotel komfortowo, tak aby wyprostować nogi (nie ma problemu), to żona z tyłu marudzi, że jest odrobinę za mało miejsca. Ale nie oszukujmy się, przecież to Impreza. Bagażnika jest nieco więcej, niż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać (kombi/hatchback).
Mogłoby być nieco ciszej w środku - mówimy tu głównie o szybszej jeździe autostradowej - jak większość wspomina - prawdopodobnie wina szyb bezramkowych. Oczywiście bez przesady, jadąc 130 można normalnie, w miarę cicho rozmawiać, a dziecko śpi sobie grzecznie na tylnej kanapie.
Spalanie mogłoby być nieco niższe, ale jak to zwykle bywa - coś za coś. Generalnie czy się jedzie agresywnie, czy ekonomicznie, w moim odczuciu stosunkowo mała różnica w spalaniu. Części zamienne i serwis - może trochę drożej niż przeciętna, ale nie trzeba się bać - wóz jest również trwalszy niż przeciętna. Części typowo eksploatacyjne (np. filtry, klocki) zadziwiająco niedrogie.
Fajne, solidnie zbudowane autko we w miarę przyzwoitej cenie. Na plus.
Coś tam się przydarzyło, jak to przy każdym aucie (guma na przegubie, pęknięte sprężyny z przodu - być może z mojej winy). Nic wielkiego. Na plus brak zbędnych bajerów do zepsucia.
Auto nigdy mnie nie zawiodło,a pokonaliśmy razem już kawał Europy, regularnie jeździmy też po Polsce. Raz jeden, przy przebiegu ~190tys. na trasie Kraków - Rzeszów padło mi sprzęgło. Dojechałem jeszcze do domu, a i na drugi dzień jeszcze do mechanika! Po przejechaniu blisko 50 tys od kupna mogę stwierdzić, że auto może mieć miano niezawodnego.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 i 16V 160KM 118kW [l/100km]

10,5