Ocena kierowcy - Volkswagen Golf II

adamss3003, 12 lat temu
Silnik 1.6 TD 80KM 59kW
Rok produkcji 1989
Volkswagen Golf II 1.6 TD 80KM 59kW 1989-1991 - Oceń swoje auto
Silnik : Bardzo udana konstrukcja. Bezawaryjna i oszczędna a przy tym dynamiczna.
Audo idealne. Jedynie brakuje ocynkowanej karoseri. Trzeba o niego dbać żeby nie zaczał gnić. Moim zdaniem powinni zrobić reedycję modelu. Po zdrobieniu kilku poprawek byłby to absolutnie światowy hit.
Silnik elastyczny mimo, że turbo nie ma zmiennej geometrii. Jest to stary diesel więc jedzie tez na obrotach na których turbo jeszcze nie dmucha. W nowych autach bywa już z tym różnie :) Co do kultury pracy to takie silniki trzeba poprostu lubić. Klekocze dość głośno, szczególnie kiedy jest zimny. Ogólnie bardzo udana konstrukcja, silnik absolutnie bezawaryjny, mega oszczedny i bardzo dynamiczny (nie jeden na światłach sie zdziwi) Zaletą jest też możliwość bardzo łatwej regulacji dawki paliwa i ciśnienia doładowania. Wystarczy śrubokręt klucz imbusowy i klucze 10 i 13 i można w 15 min zrobić tak, że autko robi setke poniżej 10sek. Oczywiście kosztem większego spalania.
Skrzynia na w zimie pracuje dość cięzko (szczególnie 2 bieg) ale problem znika po pierwszym kilometrze jazdy. Zestopniowanie bardzo dobre, brakuje tylko 6 biegu, lub jakiegoś elektrycznie włączanego nadbiegu (jakie były w tamtych czasach w bmw i volvo) Autko ma na tyle mocy, że ten 6 bieg naprawde by się przydał, i nie chodzi tu o rozwijanie zawrotnych prędkości ale napewno zmniejszyło by to spalanie, i zaoszczędziło troche silnik bo na 5 biegu przy prędkości 90km/h ma już 2500 obr/min.
Prowadzi sie bardzo dobrze jak na autko w takim wieku. Mam wersje GTD więc w serii jest troche niższa i twardsza. Nie odbija się to zbytnio na komforcie. Wspomaganie nie jest powalające. Kierownica mogła by chodzić lżej. Wszystkie minusy przyćmiewa trwałość zawieszenia i ewentualne koszty napraw :) rewelacja
Widoczność super. Nie jest to Scenic, siedzi sie dość nisko ale i tak jest naprawde dobrze.
Wszystko na swoim miejscu. Brakuje jedynie uchwytów na napoje ;) i wewnetrzne klamki w drzwiach to jakaś masakra. Nie wiem kto je tak umieścił. Jak wioze kogoś kto pierwszy raz jedzie tym autem i jest ciemno to nigdy nie może znaleść klamki. Polecam na randke :P
Jest ok. Nic nie paruje a jak już paruje to szybko można się tego pozbyć. Ogrzewania zaczyna w zimie działać bardzo szybko ale nie jest wybitnie wydajne.. Przy wolnej jeździe wieje najwyżej letnim powietrzem.
Bardzo dużo miejsca zarówno z przodu jak i z tyłu. Bagażnik również wystarczający jak na tego typu auto.
Wyciszenie bardzo dobre. Tzn cieżko wyciszyć starego diesla ale i tak jest nieźle
To zdecydowanie najmocniejsza strona tego samochodu. Absolutna rewelacja. (szkoda ze nie da sie dać 6 gwiazdek :) ) Auto spalało mi w zimie w jeździe \"raczej miejskiej\" ale bez korków dokładnie 5,8l . Żadko dochodziło do 6l (choc nie mówie że sie nie zdaczyło) Wszystko przy oszczędnej jeździe ale bez zamulania. Po takich wynikach w mieście spodziewałem sie że w trasie uda sie zrobić niskie 4l. Jest to możliwe ale tylko przy prędkościach 70- 90kmh. Przy takiej jeździe udało mi sie zejść do 4,1 l. Przy normalnej jeździe 110 -120 weźmie już 5,5 czyli podobnie jak w mieście. Nie wiem dlaczego tak jest, może przez małą turbine w silniku SB która daje spore ciśnienie już przy 1800 obr. Po modyfikacjach przy pompi i zabawie z ciśnieniem doładowania owszem setka była poniżej 10sek ale spalanie w mieście wynosiło ok 7,5l, dlatego wróciłem do ustawień fabrycznych :) Części śmiesznie tanie i nie trzeba ich zbyt często kupować bo auto sie nie psuje:)
Za śmieszne pieniądze ( ja za swojego dałem 3,5tys) można kupić auto które naprawde jedzie ( nie tak jak niektóre autka z gazem) jest bezawaryjne i meeega oszczedne. Polecam!
Zrobiłem nim 15 tyś km ( auto ma aktualnie najechane 550tyś) i nie miałem żadnej awarii prócz spalonej lampki w schowku.
Z poważniejszych usterek wymieniłem szczotki w rozruszniku ( 20zł) ale to dlatego że było słychać ze nie działa już tak jak powinien. Auto nigdy mnie nie zawiodło. Wg innych uzytkowników jesli ma cos sie zepsuć zawsze autko da nam znac wczesniej (nipokojacymi dzwiekami itp) ja tak miałem z rozrusznikiem .

On - zużycie paliwa dla silnika 1.6 TD 80KM 59kW [l/100km]

5,2