Ocena kierowcy - Audi A4 B8 Avant

Michał, 3 lata temu
Silnik 2.0 TDI 170KM 125kW
Rok produkcji 2009
Audi A4 B8 Avant 2.0 TDI 170KM 125kW 2008-2011 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Auto prowadzi się bardzo pewnie i stabilnie przy większych prędkościach
Samochód kupiłem jako 11 letni z przebiegiem 220 tys km Z samochodu jestem bardzo zadowolony. Jest dobrze wyciszony, przestronny i świetnie się prowadzi. Jakość materiałów we wnętrzu jak i spasowanie na wysokim poziomie, czuć markę premium. Z rzeczy uciążliwych na codzień jest brak podgrzewanych lusterek (myślałem że jest to oczywiste wyposażenie, jednak nie...) Auto wygląda na masywne i solidne, tak samo jest we wnętrzu.
Silnik jest atutem samochodu, pracuje cicho, jest dynamiczny. Duży moment obrotowy przy nagłym przyśpieszeniu powoduje uczucie wyrywania z rąk kierownicy, zwłaszcza na nierównej drodze. Spalanie średnie jakie uzyskuje to 7.5l Przy jeździe w trasie można zejść poniżej 6l, natomiast w mieście, na krótkich odcinkach potrafi wskoczyć do 9l.
Skrzynia na plus, jednak często się zdarza, że pierwsze dwa biegi wchodzą z wyraźnie wiekszym oporem niż pozostałe, dzieję się tak najczęściej kiedy samochód nie jest rozgrzany. Pozostałe biegi super. Jeszcze uwaga odnośnie dźwięków przy zmianie przełożeń. U mnie, najczęściej w cieplejsze dni dochodziło do ,, skrzypienia" przy zmianie biegów. Spowodowane to było tarciem kulki wybieraka. Pomogło przesmarowanie.
Samochód prowadzi się pewnie i precyzyjnie. Trzeba się przyzwyczaić do układu kierowniczego, dlatego, że kierownica chodzi z dość dużym oporem. Zawieszenie jest sztywne, moje Audi stoi na felgach 17" i jest sztywno, nwm jak jeździ samochód w wersji s line na 18"
Samochód wygląda świetnie, sprawia wrażenie masywnego i dobrze wykonanego, światła LED i przód auta robi robotę, wygląda dość agresywnie
W samochodzie są dosyć małe okna Oglądając się za siebie jest o wiele mniejsza widoczność niż np w passacie czy bmw. Kolejna sprawa to słupki a i b Przy wyjeździe np z drogi podporządkowanej o kącie mniejszym niż 90, trzeba się nagimnastykowac żeby zobaczyć czy cos nadjeżdża. Lusterka są duże jak na tego typu samochód, jak w suwie, nie ma problemu z cofaniem
Wszystko na swoim miejscu, czytelnie i pod ręką. Trzeba się przyzwyczaić do obsługi klimatyzacji, jest specyficzna.
Klimatyzacja jest wydajna, zimą w aucie dosyć szybko z nawiewów zaczyna lecieć ciepłe powietrze.
Z przodu dużo miejsca, regulacja fotela kierowcy jest obszerna, Jedynie kierownice można było by wyżej podnieść. Z tyłu standardowo, tak jak w klasie kompaktów
Wyciszenie jest na dobrym poziomie Silnika prawie nie słychać podczas jazdy, największy szum wiatru dochodzi z okolic bocznych szyb. Na postoju we wnętrzu słychać że to diesel.
Jak do tej pory nie miałem większej okazji się dowiedzieć odnośnie kosztów. Jedynie sworzeń wahacza z przodu był do wymiany. Dobra wiadomość była taka że nie trzeba wymieniać całego wahacza.
Samochód jest wart swojej ceny. Wybór w ogłoszeniach jest duży, można znaleźć coś dla siebie.
Pierwsza wadą która napotkalem ok miesiąc po zakupie był zamek tylnych prawych drzwi. Drzwi od zewnątrz się nie otwierały, podobno to typowa usterka. Wystarczyło zdjąć boczek drzwi i spryskać wnętrze zamka preparatem do styków. Kolejną rzeczą jest skrzypienie lewarka zmiany biegów, wyżej opisane. Irytować może to że w tym silniku nie ma bagnetu do sprawdzenia poziomu oleju, można sprawdzić jedynie z poziomu menu w samochodzie. W praktyce jest tak że raz można a raz nie można.
wadą jest napęd pompy oleju, wyciera się imbus i wtedy przeskakując silnik traci smarowanie, u mnie tego nie było ale warto nadmienić.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 TDI 170KM 125kW [l/100km]

7,4