Ocena kierowcy - Fiat Panda II Hatchback 5d

Silnik 1.2 MPI 69KM 51kW
Rok produkcji 2005
Okres użytkowania: 5 lat
Fiat Panda II Hatchback 5d 1.2 MPI 69KM 51kW 2003-2010 - Oceń swoje auto
Silnik : Bałem się że będzie za słaby.
Jest to autko dobre i przez większość niedoceniane. W mieście rewelacja. Ma mały promień skrętu, jest wysoko zawieszone i prowadzi się lekko. Silnik 1.2 zapewnia wystarczającą dynamikę choć pali dość dużo. Na pewno nie jest to samochód rodzinny, ale na krótkie wypady za miasto idealny - wjeżdża wszędzie.
Wiadomo że to nie bolid F1, ale jak na małe autko dynamika jest przyzwoita. Silnik niestety szybko odczuwa dodatkowe obciążenie. Mimo wszystko sprawuje się po blisko 90.000 bez zarzutu a nogę mam ciężką...:)
"Joystick " z Pandy obsługuje się wygodnie. Trochę zacina się przy wrzucaniu wstecznego. Ogólnie ok.
Wspomaganie CITY - mimo że pozwala manewrować przy wykorzystaniu najmniejszego palca nie jest prawie wcale potrzebne ponieważ standardowe w zupełności wystarcza. Auto jest dość wysokie i miękko zawieszone co niestety nie wpływa korzystnie na pokonywanie zakrętów z dużymi prędkościami. Zawieszenie jest dosyć słabe jak na polskie drogi.
Przez 5 lat użytkowania nigdy nie zdarzyło mi się narzekać na słabą widoczność. Jak na małe autko jest na prawdę dobrze. Kwestia ustawienie fotela i lusterek.
Daję 3 za umieszczenie wlewu płynu do spryskiwaczy tam gdzie się znajduję. Projektant powinien za karę napełniać płynem autka schodzące z linii :) Drugi minus za półkę po stronie pasażera. Broń Boże żeby położyć tam np.telefon lub okulary. Na pierwszym lepszym zakręcie w lewo wszystko ląduje najpierw na szybie a potem na podłodze.
Posiadam wersję z klimatyzacją. Jest dobrze, choć mam wrażenie że zimą dość długo się nagrzewa. Klimatyzacja w polskich warunkach działa wystarczająco.
Oceniając przestrzeń pod kątem wielkości samochodu jest dobrze jeżeli kierowca nie ma 2m wysokości. Inaczej pasażer z tyłu albo masuje kolanami plecki kierowcy albo może sobie na nich oprzeć brodę. Siedzi się wysoko i starsze osoby chwalą sobie łatwość wsiadania i wysiadania.
Przeciętnie. Bardzo duży hałas od kół. W samochodach typu 207-ka, clio, fiest jest dużo ciszej.
Daję 4 ze względu na dwie rzeczy. Jak ktoś się postara to w trybie mieszanym obniży spalanie do 5l/100. Z drugiej strony miewałem już też 7,5 ale jakbym miał ciągle biec "sprintem" to też bym dużo pił. W mieście moim zdaniem nie da się zejść poniżej 5,5 - 6 litrów zachowując rozsądne parametry jazdy -inaczej bardziej opłaca się przesiąść w tramwaj. Co na pewno działa na plus to koszty eksploatacji, przeglądów, części itd. Jest to Fiat, więc taniej nie będzie.
Jest dobrze, chociaż nowe z salonu jest za drogie.
W moim fotelu rozcięła się tkanina. Jak się okazało przez fotel na wysokości lędźwi przechodzi ostra stalowa listwa, która dzięki pracy moich pleców przecięła gąbkę, tkaninę i zaczęła kaleczyć mi kurtkę. Udało mi się to jakoś poprawić, ale przy niższych standardach wykończenia takie rzeczy się zdarzają.
po 4,5 roku padł mi alternator i zabrakło "prądu". Podobno wersje z klimą mają ten problem.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 MPI 69KM 51kW [l/100km]

6,2