Ocena kierowcy - Land Rover Freelander I Hard Top

Filip, 5 lat temu
Silnik 2.0 TD 112KM 82kW
Rok produkcji 2003
Land Rover Freelander I Hard Top 2.0 TD 112KM 82kW 1998-2006 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu : Napęd na 4x4 na bardzo duży plus.
Silnik : Bezawaryjny, z całkiem dobrą mocą, naprawdę godny polecenia.
Inne : Wygodna pozycja za kierownicą przy moim wzroście 190cm oraz wysokie fotele, co ułatwiało wsiadanie i wysiadanie.
Karoseria : Lakier często się rysował i ciężko było go domyć.
Auto miałem równy rok i zawiódł mnie jeden JEDYNY raz, kiedy padła turbina. Idealny na dojazdy do szkoły czy pracy, jednak właściwości terenowych praktycznie brak :/ jest mu zdecydowanie bliżej do suva z naprawdę dobrym napędem 4x4, któremu nie straszny śnieg i błoto. Trochę mały dla kogoś z dziećmi, ale dla dwóch osób idealny (po położeniu tylnych siedzeń mamy baaardzo dużo miejsca :) Za całokształt: mocne 4*; pomimo tak złej opinii o tym aucie, moje było bezawaryjne i mogę je szczerze polecić!
1951ccm w dieslu od BMW, z turbiną produkcji Land Rovera dawało radę. Nie był to demon prędkości ani przyspieszenia, ale wyprzedzanie nie stanowiło problemu. Prędkość przelotowa to ok. 110 km/h przy 2800 obr/min. Oprócz wspomnianej turbiny nie siadło nic :D Aha, no i strzec się jak ognia silnika 1.8 w benzynie, podobno straszny syf.
0 problemów, wszystko płynnie chodziło. Czasem brakowało tego 6. biegu, szczególnie podczas dalszych wypadów i jeździe po autostradzie, ale i tak było bardzo dobrze. Nie ma się do czego przyczepić.
Tutaj należy wspomnieć o napędzie 4x4, dołączanym automatycznie (nie jest on stały, jak pisze większość twórców ogłoszeń na portalach aukcyjnych). Ten akurat sprawdził się kilkukrotnie, szczególnie zimą, kiedy przejeżdżał bez trudu przez ubłocone i oblodzone jezdnie. Nie można było jednak decydować, kiedy go włączyć, więc jakakolwiek jazda w mocniejszym terenie odpadała, ponieważ w błocie się kopał, kiedy napęd nie włączył się na czas. Reasumując: super sprawa z napędem 4x4, jednak o terenie można zapomnieć.
0 rdzy, jednak lakier w moim Landzie był bardzo podatny na rysy. Ciężko było go też domyć, szczególnie wykonany z plastikopodobnego tworzywa hardtop. Na hardtopie pozostawały zawsze blade smugi, co wyglądało niezbyt estetycznie. Prezentował się dobrze jedynie po polerce. A co do samego hardtopu - zdjąłem go tylko raz czy dwa w przeciągu roku, ponieważ jest to bardzo czasochłonne (zdjęcie relingów i odczepenie dachu) i trzeba zostawić cały hardtop w garażu, ponieważ w bagażniku nie ma na niego miejsca.
Normalna, jak w każdym lekko wyższym aucie, a po zdjęciu dachu oczywiście dużo lepsza, jednak robiłem to niezwykle rzadko.
Troszkę inaczej umieszczone przyciski do otwierania szyb czy klapy silnika, tak po angielsku (choć mój Land to wersja w 100% europejska), ale do przyzwyczajenia.
W wersji z klimatyzacją manualną ciężko było wyczuć moment między "chłodne powietrze" a "sauna". Jednak po kilku tygodniach wprawy problem znikał. Klima okej, chłodziła jak należy.
Tutaj ocena jest mocno subiektywna, ponieważ patrzę z pozycji 19-latka, który przewoził raczej jedną pasażerkę, niż rodzinę z dziećmi :D jednak miejsca w środku jest sporo, z tyłu też nikt nigdy nie narzekał, jedynie przy wsiadaniu wysiadaniu z tylnej kanapy w wersji trzydrzwiowej. Bagażnik nie za duży, ale na 2 osoby idealny :)
Do 110 km/h było nawet cicho, powyżej trochę huczało. Jednak oryginalne głośniki od Land Rovera były świetne i zagłuszały hałas przyjemnym brzmieniem :) no i na wertepach buda lekko skrzypiała, ale nie było to zbyt uciążliwe.
Spalanie na poziomie: minimalne latem: 7.2 maksymalne latem: 7.6 minimalne zimą: 7.8 maksymalne zimą: 8.5 A poza tym: pakiet startowy (oleje, filtry itd): 600 zł regeracja turbiny: 1400 zł akumulator: 300 zł czujnik światła stopu: 200 zł Wszytskie ceny z wymianami albo robiłem sam; wydaje mi się że w porządku.
Uważam, że za 12400 zł, czyli za tyle, za ile go kupiłem, stosunek jakość/cena jest dobry. Za mniejsze pieniądze miałbym Vitarę, za trochę większe BMW serii 3 w cabrio (za takimi też się rozglądałem), ale wybór wydaje mi się być wporzo.
Czujnik światła stopu (nie zapalało się przy hamowaniu), akumulator zimą, ponieważ stary ściągnięty razem z autem z Włoch odmówił posłuszeństwa i to chyba na tyle.
Turbina do regeneracji, więcej grzechów nie pamiętam :)

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 TD 112KM 82kW [l/100km]

7,8