Ocena kierowcy - Mazda 323 IV F

leon, 19 lat temu
Silnik 1.6 16V 88KM 65kW
Rok produkcji 1992
Mazda 323 IV F 1.6 16V 88KM 65kW 1991-1994 - Oceń swoje auto
bardzo solidne auto. czlowiek nie musi sie martwic, ze nie dojedzie. wyglad moze troche przestazaly, ale przynajmniej nie jest popularny wsrod zlodzieji. wszystko jest dopracowane i wysokiej jakosci. polecam
silnik chodzi jak zegareczek. oleju nie dolewam nic od zmiany do zmiany. zadnych niepokojacych odglosow. prawie zadnych wyciekow oleju( "poci sie " pod uszczelka pod glowica). calkiem niezle ciagnie jak na swoja pojemnosc, ma dosc dobre przyspieszenia, lecz jest niestety glosny w gornym zakresie obrotow.
bardzo dobrze zestopniowana, ale biegi wchodza dosc ciezko. zadnych wyciekow. wsteczny czasem nie chce wejsc, ale to jest wada wszystkich mazd. sprzeglo chyba niedlugo sie skonczy, chociaz mialem je wymieniac juz 40 000 km. temu, ale poki chodzi, to jezdze dalej.
jezdzilem juz lepszymi autami, ale prawde mowiac nic dodac, nic ujac. jest dosc sprezyste i mozna powiedziec " pewne" zadnych stukow ani luzow. przy 138 000 musialem wymienic tylne sprezyny( pekniete ) i amortyzatory. auto jest dosyc podatne na silny wiatr i jest lekko nadsterowne, ale poza tym ok.
widocznosc jest dobra, z wyjatkiem do tylu - za szerokie tylne slupki. lusterka akuratnie.
wszystko byloby ok. gdyby nie przedni fotel. siedzisko jest po prostu za krotkie, nie da sie cofnac do tylu na wystarczajaca dla mnie odleglosc ( 182 cm wzrostu ) i przy dluzszej jezdzie odczuwam bol w nodze.nie ma takze regulacji pionowej. przyzady rozmieszczone idealnie, wszystko pod reka. bardzo dobre materialy i wykonczenie.
wersja glx, czyli bez zadnych dodatkow. przydalby sie otwierany dach. latem bez zastrzezen, a zima jeszcze lepiej. ogrzewanie bardzo wydajne i szybkie.
jak na auto tej klasy jest calkiem dobrze. nie mam uczucia ciasnoty, ani z przodu ani z tylu. spory bagaznik i seryjnie rozkladane tylne siedzenia. jedyna wada to wysoka krawedz bagaznika. niestety bardzo mala ilosc schowkow.
do 100 km/h jest cicho, pozniej przy ok. 120 - 130 km/h jest glosno a pozniej przy ok. 150 km.h znowu robi sie przyjemnie ciszej. takie jest moje subiektywne odczucie. glosny silnik przy wysokich obrotach, ale o milym brzmieniu na szczescie. dochodza jeszcze szumy spod uszczelek w dzwiach.
auto pali mi srednio 8 - 9 litrow na 100 km.wlasciwie nigdy nie udalo mi sie przekroczyc 10 l. nawet przy dosc ostrej jezdzie, albo w miescie. czesto jezdze na dlugich trasach i przy predkosci podroznej 140 - 150 km/h zuzycie oscyluje 8.5 - 9 litrow. przy ekonomicznej jezdzie udaje mi sie zejsc do 7.5 l. szkoda tylko, ze olej silnikowy trzeba zmieniac co 10 000 km. ale cos za cos.
auto kosztowalo mnie 800 euro z przebiegiem 138 000 km. za te pieniadze naprawde ciezko jest kupic cos lepszego. malo traci na wartosci, tak ze wydaje mi sie ciekawa propozycja dla ludzi nie majacych zbyt grubego portfela. japonskim autom mozna naprawde zaufac. czesci nie sa wcale drogie i niedostepne tak jak mysli wiekszosc ludzi. goraco polecam.
i o to wlasnie chodzi w japonczykach. prawie nic sie nie psuje. raz padl mi silniczek od centralnego zamka, i nic poza tym.
jedyne co moge zarzucic to podatne na korozje przewody hamulcowe i sparciale wezyki hamulcowe. minimalne slady korozji na dolnych krawedziach drzwi i podwoziu. wlasciwie to tylko lac i jezdzic.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 16V 88KM 65kW [l/100km]

8,7