Ocena kierowcy - Opel Astra H GTC

polecam, 12 lat temu
Silnik 1.9 CDTI ECOTEC 150KM 110kW
Rok produkcji 2005
Opel Astra H GTC 1.9 CDTI ECOTEC 150KM 110kW 2005-2011 - Oceń swoje auto
Silnik : Niska waga duża moc- sporo frajdy z jazdy.
Jestem bardzo zadowolony z tego auta, jeśli ktoś ma ochotę za 20-30 tys złotych kupić auto o niebagatelnych osiągach, nowoczesnym, sportowym wyglądzie, oraz charakteryzujące się niskim spalaniem przy dużej mocy, jest to auto dla niego. Trzeba jednak na niektóre kwestie przymknąć oko - nie jest to rodzinny sedan - coś za coś ;)
Silnik pomimo przebiegu (185tys) dziala poprawnie. Jest zdecydowanie głośniejszy niż na początku, jednak jego elastyczność się nie zmienia. Na 6 biegu przy spokojnej jeździe można spokojnie ciągnąć od 80-220 km/h.
Skrzynia manualna, nie stwarza żadnych problemów, jednak moim zdaniem 1 i 2 bieg mają za krótkie przełożenia, w mieście dużo wachlowania biegami, pozatym wszystko ok.
Układ jezdny precyzyjny, zwłaszcza przy załączonym trybie SPORT, astra pozwala na wiele, kontrola trakcji trzyma ją jak przyklejoną do drogi nawet przy dużych prędkościach na ostrych łukach, jeśli jednak trochę przegniemy, musimy uporać się z podsterownością. Zawieszenie dość twarte ale pracuje cicho.
Widoczność jak to w coupe - do tyłu beznadziejna. Bez czujników parkowania trzeba się przyzwyczaić, w lusterku wstecznym widać tylko krajobraz ;) lusterka boczne też niezbyt duże, ale czego się spodziewać po tym segmencie aut.
Sterowanie komputerem pokładowym przy kierownicy działa bardzo dobrze. Komputer w miarę intuicyjny. Troszkę przeszkadza to, że klimatyzacji nie da się włączyć jednym przyciskiem. Temat schowków, który przydało by się poruszyć - DRAMAT, oprócz schowka na okulary, schowka ze strony kierowcy i popielniczki nie ma nic... Wszystko wala się po samochodzie...
Brak zastrzeżeń, klima działa szybko i sprawnie, szyby bardzo szybko odparowują, podgrzewane lusterka też dają radę w mroźne dni. Ogrzewanie jak to w dieslu - przy niskich temperaturach trzeba chwilę poczekać, zanim auto się zagrzeje.
Tu największym problemem jest wsiąść do tyłu tego auta, w koncu jest ono 3 drzwiowe, jednak później po upakowaniu wszystkich, w 4 dorosłe osoby można spokojnie podróżować nawet w dalsze trasy. Niezbyt wygodna pozycja pasażera z przodu, fotel jest osadzony za nisko. Kierowcę po dłuższej trasie 400-500km po polskich drogach będą boleć plecy - niestety nie jest to tylko moja opinia, wielu użytkowników tego auta skarży się na ten mankament.
Silnik jest trochę głośny, jednak przy jeździe na trasie 90-130 km/h jest w porządku, szum wiatru jest stłumiony, do 160km/h mozna na spokojnie rozmawiać. Powyżej 200km/h na autostradzie trzeba podgłośnić radyjko ;)
Ekonomiczność moim zdaniem pierwsza klasa tu jestem w stanie dać najwyższą opinię, jazda na trasie z dużymi prędkościami 140-150km/h przy częstym hamowaniu i wyprzedzaniu daje nam maksymalnie 6l/100km. przy spokojnej jeździe 5,2-5,4l/100km prędkości autostradowe rzędu 170-210km/h spalanie nie przekroczy 8.5l miasto przy spokojnej jeździe 6,8-7,5l minimalne spalanie jakie udało mi się osiągnąć to 4.4l - długa męcząca jazda 90-100km/h, jednak to możliwe.
Bardzo długo przymierzałem się do kupna samochodu, szczerze mówiąc te auta zarówno w kupnie jak i eksploatacji są względnie tanie, ciężko spotkać podobne auto za taką cenę i w taki sposób wykonane - max w tej kategorii.
Samochód posiadam od roku, przejechałem ok. 30000km, wymieniałem z części jedynie łączniki stabilizatorów koszt ok. 50pln za komplet. Pozatym brak usterek.
Najprawdopodobniej niedługo do wymiany koło 2-masowe + sprzęgło(słaba strona tych aut), koszt ok. 2000 z wymianą. Mocno je słychać i czuć drgania na pedale sprzęgła, dodatkowo przy nierozgrzanym silniku dziwne dzwięki z turbiny, które ciężko zdiagnozować. Karoseria, zawieszenie, uklad elektryczny, układ hamulcowy bez szwanku.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 CDTI ECOTEC 150KM 110kW [l/100km]

Opel Astra H GTC