Ocena kierowcy - Opel Astra J Sports Tourer Facelifting

sr, 8 lat temu
Silnik 1.4 Turbo ECOTEC 140KM 103kW
Rok produkcji 2013
Opel Astra J Sports Tourer Facelifting 1.4 Turbo ECOTEC 140KM 103kW 2012-2015 - Oceń swoje auto
Ukochanego vw po 10 latach zamieniłem na opla z czystej przekory by mieć własne zdanie na temat mocno reklamującej się niemieckiej jakości tego producenta. Nie żałuję wyboru. W niezłej cenie otrzymuje się dobre auto. Nie jest to limuzyna, nie jest to największe auto w klasie, nie jest sportowiec, ale jest właśnie dobrze wyważone. Po prostu auto, które wygodnie i bezpiecznie zawozi mój tyłek z punktu A do B, podoba się rodzinie, i pozwala napsuć trochę krwi mocniejszym dieslom dzięki turbobenzynie pod maską [obroty czynią cuda].
1.4 daje radę i generalnie nic nie powinno się z nim dziać. Nawet mechanicy na serwisie opla mają dobre zdanie o nim. Na razie blisko 60tys km i tylko zmiana oleju oraz filtrów. Spalanie zadowalające, biorąc pod uwagę masę auta oraz rozmiar opon. W obecnej średnie na kompie widnieje 6,7 od wielu tysięcy kilometrów. Wynik niezły jak na benzyniaka. Średnia obejmuje wszystkie warunki jazdy. Mocy nie brakuje, ale będzie więcej, bo nie mogę mieć auta z seryjną mocą. Na początek program, a później reszta modyfikacji. Może uda się klepnąć 200.
Dobrze zestopniowana. 3 bieg typowy szatan do wyprzedzania w zakresie prędkości na zwykłych drogach. 6 bieg tylko trasa ze stałą predkością. Nie mam zastrzeżeń jak na razie. Na gwarancji wymienione sprzęgło i dwumas - rozciekł się wysprzęglik...
Zawieszenie dosyć twarde, ale bezpieczne i dające poczucie pewności prowadzenia. Dodatkowo mam koła 17 i profil 215/55 więc jest dobrze.
Słupek B masakrycznie szeroki przez co trzeba pomyśleć dojeżdżając do skrzyżowania gdzie drogi krzyżują się pod innym kątem niż 90 stopni. Jeśli dodatkowo mamy pasażera to jego głowa ogranicza widoczność w prawo do zera. Poza tym wszystko ok. Manewrowanie nie sprawia problemów, ale niektórzy mogą mieć problem z wyczuciem odległości. Auto jest jednak trochę duże.
Brak zastrzeżeń. Kwestia przyzwyczajenia.
Nawet maluch ma lepszą wentylację. Po prostu jest, ale szału nie robi. W porównaniu do staruszka passata to przegrywa na całej lini. Nie zmarzniesz ani nie przegrzejesz się, ale nie dasz rady zrobić wichury urywającej głowę.
Z tyłu mogłoby być więcej miejsca. Bagażnik wydaje się duży, a jest normalny.
Powyżej 120 coraz bardziej słychać szum wiatru. Poniżej 100 jest ok.
Nie ma co narzekać. Sam zdecydowałem się na przesiadkę z diesla, więc tankowanie benzyny do przyjemnych nie należy, ale astra nie zrujnuje kieszeni pod jednym warunkiem - rozsądek. Jeśli nie mam miejsca to nie dociskam gazu jak wariat tylko spokojnie przemieszczam się. Na autostradzie nie ścigam się z policją i dzięki temu moja średnia to 6,7 litra. Ceny przeglądów ok. Mam dodatkową zniżkę w salonie, a inne części poza eksploatacyjnym na razie mnie nie dotyczą.
Opel się postaram. Warto zastanowić się nad astrą szukając auta dla siebie. Zwłaszcza, że na jesień pojawi się nowy model i ceny J-ki spadną :)
Wymieniony silniczek nawiewu oraz silniczek sterowania klapą nawiewu. Poci się jedna z pokryw wałka rozrządu.
Dwumas i sprzęgło wymienione, bo rozciekł się wysprzęglik. Trochę to zaskakujące, bo przebieg auta był wtedy 48 tys.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 Turbo ECOTEC 140KM 103kW [l/100km]

6,7
7,4
5,3
Dziennik kosztów dla Opel Astra J Sports Tourer Facelifting 1.4 Turbo ECOTEC 140KM 103kW
7,8
9,6