Szukaj
Saab
Saab
4,3 (930 ocen)
Wybierz inną markę
Polecamy
Saab w pigułce

Saab 9-5 1998

Saab bardzo dobrze prezentuje się w swojej grupie, zapewnia najlepszą ochronę kierowcy i pasażera podczas zderzenia czołowego. Zdobył również komplet punktów za wyniki zderzenia bocznego, co oznacza, że z łatwością spełnia nowe wymogi z października 1998. Foteliki markowane przez Saab montowane są tyłem do kierunku jazdy, mimo wszystko w trakcie zderzenia bocznego obciążenie klatki piersiowej było zbyt duże. Ochrona pieszego ze strony 9-5 na poziomie przeciętnej, zwiększone zagrożenie dolnej partii nóg. Saab przeprowadził również test zderzenia ze słupem, aby pokazać efektywność poduszki powietrznej chroniącej głowę, obecnej w standardzie od sierpnia 1997. Poduszka jest częścią wbudowanej poduszki powietrznej chroniącej tułów kierowcy oraz pasażera.
Ogólne dane auta
Klasa Luksusowe auta
Nadwozie 4-drzwiowy sedan
Masa 1485 kg
Uśrednione wyniki testu
Bezpieczeństwo dorosłego
Potrącenie pieszego
Bezpieczeństwo dziecka -

Ochrona przy uderzeniach

Kabina pasażerska pozostaje stabilna, chociaż zanotowano pewne zniekształcenia wokół ramy drzwi. Poduszka powietrzna kierowcy zapewnia stały kontakt, ale nie rozwija się całkowicie podczas wypadku. Dobrze zaprojektowana poduszka, amortyzuje ewentualne uderzenie kolan. Niestety nie jest to wystarczające zabezpieczenie i ryzyko obrażeń ze strony kolumny sterowniczej nadal pozostaje.

Ochrona kierowcy

zderzenie czołowe
dobra
wystarczająca
marginalna
słaba
bardzo słaba

Ochrona pasażera

zderzenie czołowe
dobra
wystarczająca
marginalna
słaba
bardzo słaba

Efektywna poduszka na tułów i na głowę zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa kierowcy. Chroni ona również przed zagrożeniami z zewnątrz auta, jednak w tej kategorii Euro NCAP, jak dotąd, nie przyznaje dodatkowych punktów. Amortyzujący materiał wokół klamry pasa górnego osłania jej twarde elementy. Bok fotela, wsparty pracą poduszki, osłania klatkę piersiową. Dolna część drzwi ochrania z kolei miednicę.

Ochrona kierowcy

zderzenie boczne
dobra
wystarczająca
marginalna
słaba
bardzo słaba
Szczegóły testu
Zderzenie czołowe 13 pkt (81%)
Zderzenie boczne 16 pkt (100%)
Pasy bezpieczeństwa 0 pkt (0%)
Zderzenie ze słupem 2 pkt (100%)
Potrącenie pieszego 12 pkt (43%)
Uśredniony wynik zderzeniowy 39 %
Wyposażenie samochodu
Napinacze przednich pasów bezpieczeństwa
Limit wagi przednich pasów bezpieczeństwa
Przednia poduszka powietrzna kierowcy
Przednia poduszka powietrzna pasażera
Boczne poduszki powietrzne na ciało
Boczne poduszki powietrzne na głowę
Poduszka powietrzna na kolana kierowcy
ISOfix przednie
ISOfix tylne
Ochrona pieszego

Maska Saab oferuje nieco lepszą niż "bardzo słabą" ochronę, ale i tak najlepsze zderzak i krawędź przednia zostały "słabo ocenione".

Zabezpieczenie dziecka

Zarekomendowane przez Saab foteliki tyłem do kierunku jazdy dostosowane są do pasów bezpieczeństwa. Bardzo dobrze spisują się podczas zderzenia czołowego, niestety nie chronią głów w trakcie bocznego. Co więcej, rysunek ostrzegający przed umieszczaniem dziecka na przeciwko przedniej poduszki jest trudny do zrozumienia. Również etykiety na fotelikach nie spełniają standardów. Przestrzegają przed niebezpieczeństwem ze strony poduszki na przednim siedzeniu, a jednocześnie instruują jak montować fotelik. Ostatecznie pasy bezpieczeństwa nie są odpowiednio oznaczone.

1,5 - letniego brak danych
3,0 - letniego brak danych

Zdjęcia

Saab 9-5