Szukaj

Informacje o Porsche

Niemiecka marka motoryzacyjna, która słynie przede wszystkim z produkcji luksusowych samochodów sportowych, choć w swojej ofercie ma obecnie również coraz bardziej popularne modele z segmentu SUV-ów. Porsche obecnie wchodzi w skład koncernu Volkswagen.

Historia Porsche

Niemiecka firma Porsche została założona w kwietniu 1931 r. przez Ferdynanda Porsche, który doświadczenie w konstruowaniu samochodów zdobył, pracując w koncernie Daimler. To właśnie jego dziełem był m.in. wyścigowy Mercedes Compressor Sports, który w 1923 roku zwyciężył w prestiżowym wówczas wyścigu Targa Florio. Porsche w swoim CV miał jednak o wiele więcej tego typu sukcesów na polu rajdowym. Nie tylko jednak sport zajmował głowę młodego inżyniera i konstruktora. Już w 1900 r. na wystawie w Paryżu zaprezentował prototyp modelu Lohner-Porsche, który był pierwszym autem z napędem elektrycznym. W tym samym roku stworzył także napęd benzynowo-elektryczny.

W latach 30. i w pierwszej połowie lat 40. Porsche był współautorem wielu sportowych modeli różnych firm, choć jednocześnie jego firma produkowała pojazdy wojskowe oraz pancerne na zamówienie armii niemieckiej.

Pierwsze samochody Porsche po II wojnie światowej

Od 1947 r. przedsiębiorstwem zaczął kierować syn Ferdynanda Porsche, Ferry, to jednak Ferdynand wciąż uczestniczył w rozwoju nowych modeli. Swój pierwszy w pełni seryjny pojazd Porsche zaprezentowało w 1948 r. Model otrzymał nazwę numeryczną 356. W czerwcu samochód otrzymał homologację, a dwa miesiące później ten roadster z silnikiem umieszczonym pośrodku zwyciężył w wyścigu po ulicach Inssbrucku. Porsche 356 w konstrukcji wykorzystywało niektóre podzespołów z popularnego Garbus (m.in. 4-cylindrowy silnik chłodzony powietrzem typu boxer czy też elementy zawieszenia). 

W 1950 r. rozbudowane zostały zakłady w siedzibie firmy, w miejscowości Zuffenhausen. Rok później Porsche miała powody do wielkiego zadowolenia i wielkiego smutku. Podrasowana odmiana 356 SL zdobyła w swojej klasie pierwsze miejsce w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, zaś w wieku 75 lat zmarł założyciel marki, Ferdynand Porsche. Firma kontynuowała z sukcesami filozofię wdrożoną przez pierwszego szefa produkując nowatorskie pod względem technologicznym sportowe samochody. Jednym z nich był debiutujący w 1953 r. Porsche 550 Spyder, który napędzany był ekstremalnie mocnym jak na tamte czasy czterocylindrowym silnikiem.

Ikona Porsche – model 911

Dekadę lat 60. Porsche postanowiło wykorzystać angażując się w wyścigach Formuły 2 i Formuły 1. Efektem było opracowanie modelu 804, który triumfował m.in. w Grand Prix F1 we Francji. Jednak najważniejszym wydarzeniem tamtych lat, z dzisiejszej perspektywy, był debiut rynkowy modelu Porsche 911, którego pierwsza generacja pojawiła się w 1964 r.(model ten początkowo oznaczany był symbolem 901). Auto napędzane było 6-cylindrowym motorem własnej konstrukcji umieszczonym na tylnej osi. W tym samym roku na drogi wyjechał jeszcze jeden model, Porsche 904 Carrera GTS, który zdobył duże uznanie m.in. za atrakcyjną stylistykę i bardzo dobre osiągi. W 1965 r. zadebiutował Porsche 911 Targa.

Początek lat 70. Porsche wykorzystało na rozwój silników, zarówno 6- jak i 8-cylindrowych. W 1972 r. zadebiutowała mocna odmiana Porsche 911 Carrera RS. Dwa lata później dołączyła do niej odmiana 911 z silnikiem turbo. W 1975 r. zaprezentowane zostało małe 924 w układzie transaxle i z galwanicznym nadwoziem stalowym. Potem przyszła kolej na serię 928, luksusowe auto z silnikiem V8.

Kolejna dekada podporządkowana była ponownie debiutom nowych wersji modelu 911. W 1988 r. na drogi wyjechał zupełnie nowe 911 Carrera 4. Rok później wmontowano do samochodu pierwszą skrzynię automatyczną Tiptronic dostępną we wszystkich wersjach nadwoziowych Coupe, Cabriolet i Targa. W 1991 r. do aut Porsche seryjnie zaczęto montować poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera. Dwa lata po tym wydarzeniu zadebiutował na salonie samochodowych w Detroit Porsche Boxster, zaś we Frankfurcie całkowicie odmienione 911 Carrera. W 1995 r. w limitowanej serii pojawił się sportowy model 911 GT2. Dwa lata później Porsche przedstawiło w 911 pierwszy 6-cylindrowy silnik, chłodzony cieczą, umieszczony horyzontalnie. 

Współczesne samochody Porsche

Pod koniec ubiegłego stulecia rozpoczęły się prace nad terenowym Porsche Cayenne, który był pierwszym SUV-em w historii Porsche. Choć wielu fanów tej niemieckiej marki z niedowierzaniem patrzyło na taki krok właścicieli marki, to jednak okazał się on strzałem w dziesiątkę. Porsche nie zapomniało jednak również o sportowych modelach, prezentując np. na początku XXI w. jeden z najszybszych modeli w historii marki, czyli Carrerę GT, a w 2005 r. na rynek trafił Cayman S. W 2009 r. niemiecki koncern wykonał kolejny nietypowy dla siebie krok, wprowadzając do swojej oferty czterodrzwiowe Porsche Panamera. W 2013 r. do oferty dołącza jeszcze Porsche Macan, czyli mniejszy od Cayenne SUV. Porsche prowadzi też prace nad napędem elektrycznym i pierwszym modelem wyłącznie z silnikiem elektrycznym jest Porsche Taycan.

Porsche i Volkswagen

Porsche od początku swojej historii miało bliskie kontakty z Volkswagenem. Ferdynand Porsche był jednym z konstruktorów Garbusa. Na przestrzeni lat wiele modeli korzystało ze wspólnych rozwiązań, co było jednym z częstszych zarzutów stawianych właścicielom firmy. W pierwszej dekadzie XXI w. Porsche było blisko przejęcia koncernu Volkswagen, posiadając już nawet w pewnym momencie 42,6% udziałów. Ponieważ jednak władze Dolnej Saksonii posiadały 20-proc. pakiet akcji i zgodnie z niemieckim prawem mogły blokować tego typu przejęcia, nie doszło wówczas do zmiany właściciela Volkswagena. Niedługo potem okazało się, że to Porsche ma problemy finansowe, co skrzętnie wykorzystał Volkswagen. W 2009 r. nabył 42% akcji Porsche i stał się największym udziałowcem firmy, a Porsche dołączyło do bogatego już portfolio marek koncernu Volkswagen.

czytaj więcej

Porsche – wybierz model

Pokaż modele z silnikiem:

Opinie Kierowców o Porsche

Sprawdź co kierowcy
myślą o Porsche

Oceny Aut 249 ocen

2,5
~Michal
SUV 3.2 i V6 24V 250KM 184kW
Porsche Cayenne I
Porsche miało być spełnieniem marzeń z dzieciństwa. Fakt Cayenne nie przychodzi jako pierwsze do głowy gdy myślimy o Porsche, ale trzeba było pójść na kompromis- rodzina, podróże i te sprawy, wiadomo. Niestety tego przez co przeszedłem przez pół roku posiadania tego auta nie spodziewałem się w najgorszych koszmarach. Przy okazji drobna (a może i nie) rada dla przyszłych kupujących- jeśli ktoś wam powie że cayenne 3.2 V6 to to samo co Touareg to możecie od razu zakończyć rozmowę. Mechanicznie może i tak, ale jak przychodzi co do diagnostyki to żaden serwis VW nie dysponuje interfejsem czytajacym kody Porsche (Piwis). Reszta poniżej.
4,2
~Mateusz Mazi192
Coupe 2.5 165KM 121kW
Porsche 944
Pojazd w prowadzeniu dość charakterystyczny, gdy nabierze się nowych nawyków, jest doskonały w zakrętach, dzięki wadze moc w zupełności wystarczy aby nawet po 40 latach dawać sobie radę z większością współczesnych pojazdów. Marka która nie posiada przypiętego żadnego negatywnego stereotypu. Przykuwa pozytywną uwagę na drodze. Należy liczyć się z kompromisami, wypad na weekend z koleżanką może być naprawdę udany, ale w razie wycieczki z kumplami, Ci z tyłu wysiądą na najbliższym przystanku autobusowym... Poza tym do bagażnika trudno jest spakować coś więcej niż 2 torby podróżne. Weekend w domku w górach z kumplami trzeba opierać o narkotyki, zajmują mniej miejsca w środku niż alkohol,,, Pojazd może zatem zniszczyć życie. Ale... Przy nim raczej odnajdziemy kilka koleżanek, więc na kumpli może zabraknąć nam czasu...
3,2
~Belmondo
SUV 3.6 V6 300KM 221kW
Porsche Cayenne II
To Touareg. Nie oszukujmy się, wyglądający dużo atrakcyjniej, ale nadal Touareg i widać to po spasowaniu niektórych plastików, niezawodności pojazdu czy komforcie jazdy. Od podstawowego Touarega odróżnia go jedynie fenomenalny system PSM (lub jak kto woli: Please Save Me) i dużo twardsze zawieszenie w wersji niepneumatycznej. Auto potrafi mieć spory apetyt na paliwo, co odbija się na w miarę częstym tankowaniu (pomimo stulitrowego zbiornika w moim egzemplarzu i to wkurza; koszt paliwa pomijam, kwestia dyskusyjna). W ruchu miejskim Cayenne nie ma sobie równych, ale łapie sporą zadyszkę przy prędkościach „autostradowych plus”, więc warto mierzyć siły na zamiary. Bagażnik, jak i bezawaryjność pojazdu pod kątem drobiazgów, zdecydowanie denerwują i rozczarowują.
Euro NCAP Logo
Najnowsze testy zderzeniowe modeli Porsche przeprowadzone przez Euro NCAP.
Średnia ocena