Szukaj

Informacje o Audi

DziÅ› marka Audi to jeden z filarów koncernu Volkswagen i jedna z trzech marek tzw. wielkiej niemieckiej trójki segmentu premium. MaÅ‚o kto jednak wie, że byÅ‚ okres w historii, kiedy Audi należaÅ‚o caÅ‚kowicie do koncernu Daimler-Benz. Audi w historii motoryzacji zasÅ‚ynęło m.in. wprowadzeniem do oferty wielu nowatorskich rozwiÄ…zaÅ„ technologicznych, które z biegiem czasu staÅ‚y siÄ™ standardowymi rozwiÄ…zaniami stosowanymi przez wielu producentów samochodów.

Historia Audi

Korzenie Audi siÄ™gajÄ… 1899 r., kiedy to August Horch razem z Carlem Benzem zaÅ‚ożyli w Kolonii firmÄ™ o nazwie A.Horch & Cie, która zajmowaÅ‚a siÄ™ gÅ‚ównie produkcjÄ… luksusowych samochodów. Ponieważ Horch byÅ‚ miÅ‚oÅ›nikiem rajdów samochodowych, chciaÅ‚ rozwijać także produkcjÄ™ samochodów sportowych, co jednak nie spodobaÅ‚o siÄ™ innym udziaÅ‚owcom firmy. Pod koniec pierwszej dekady XX w. doszÅ‚y do tego problemy finansowe firmy, w efekcie czego Horch odszedÅ‚ z firmy i zaÅ‚ożyÅ‚ nowe przedsiÄ™biorstwo o nazwie August Horch Automobilwerke. DecyzjÄ… sÄ…du musiaÅ‚ jednak zmienić jego nazwÄ™ (sÄ…d nie zgodziÅ‚ siÄ™ na wykorzystanie w nazwie firmy swojego nazwiska) i w kwietniu 1910 r. przemianowaÅ‚ jÄ… na Audi Automobilwerke. Użycie sÅ‚owa Audi nie byÅ‚o tu przypadkowe, gdyż w Å‚acinie oznaczo ono "nasÅ‚uchiwać", tj. identycznie jak w niemieckim sÅ‚owo "horchen", od którego tryb rozkazujÄ…cy brzmi "horch".

W 1914 r. firma ponownie zmienia nazwÄ™ na Audi Werke, a po I wojnie Å›wiatowej odchodzi z niej August Horch. Ponowne problemy finansowe sprawiajÄ…, że w 1928 r. firmÄ™ przejmuje spóÅ‚ka DKW, a w 1932 r. po poÅ‚Ä…czeniu ze spóÅ‚kami Horch i Wanderer powstaje przedsiÄ™biorstwo Auto Union i znane dziÅ› logo z czterema pierÅ›cieniami, które symbolizujÄ… cztery marki samochodowe (Audi, DKW, Horch i Wanderer). Ponieważ firma miaÅ‚a zakÅ‚ady m.in. w Zwickau i Chemnitz po zakoÅ„czeniu II wojny Å›wiatowej trafiÅ‚y one do strefy wpÅ‚ywów ZSRR. FirmÄ™ przemianowano na VEB Automobilwerk Zwickau, gdzie wytwarzano m.in. Trabanty. W 1949 r. w Ingolstadt ponownie zarejestrowano spóÅ‚kÄ™ Auto Union, która byÅ‚a spadkobiercÄ… przedwojennej firmy. Kolejne problemy finansowe sprawiÅ‚y, że w 1958 r. 87% udziaÅ‚ów w niej przejÄ…Å‚ Daimler-Benz, by rok później posiadać już 100-proc. pakiet akcji. WspóÅ‚praca ta nie przyniosÅ‚a jednak oczekiwanych efektów i w 1964 r. fabrykÄ™ w Ingolstadt przejÄ…Å‚ Volkswagen, a dwa lata później posiadaÅ‚ już prawa do caÅ‚ej firmy i innych praw majÄ…tkowych (m.in. do logo z czterema pieÅ›cieniami). W 1969 r. doszÅ‚o do fuzji Auto Union i NSU i powstaÅ‚a firma Audi NSU Auto Union. Obecna nazwa firmy (Audi) obowiÄ…zuje ostatecznie od 1985 r.

Pierwsze samochody Audi

Pierwszy model marki Audi powstaÅ‚ w 1910 r. i jeszcze w tym samym roku zakÅ‚ady w Zwickau zaczęły opuszczać kolejne dwa modele: Audi Typ A 10/22 KM Sport – Phaeton oraz Audi Typ B 10/28 KM. Ważnym modelem w poczÄ…tkowym okresie byÅ‚ także produkowany od 1921 r. Audi Typ K 14/50 KM, który byÅ‚ pierwszym modelem na niemieckim rynku z kierownicÄ… po prawej stronie. W 1923 r. pojawia siÄ™ Typ M z szeÅ›ciocylindrowym silnikiem pod maskÄ…, a w 1927 r. do oferty doÅ‚Ä…cza Audi Imperator z 8-cylindrowÄ… jednostkÄ….

W latach 30. minionego wieku jedynym ważnym modelem był Audi Front z napędem na przednie koła i 6-cylindrową jednostką napędową. Tuż przed wybuchem II wojny światowej zapada decyzja, że firma skupi się na produkcji małych, a tym samym tańszych modeli marki DKW (Audi wytwarzało modele klasy średniej wyższej), w efekcie czego aż do lat 60. modele marki Audi nie były produkowane.

WspóÅ‚czesne modele Audi

Pierwszym po tak dÅ‚ugiej przerwie modelem Audi byÅ‚o Audi 72, które zadebiutowaÅ‚o w 1965 r., a jego nazwa wywodziÅ‚a siÄ™ od liczby koni mechanicznych pracujÄ…cych w silniku. W kolejnym roku pojawiajÄ… siÄ™ Audi 80 i Audi Super 90, a w jeszcze kolejnym Audi 60 i 75. NajwiÄ™kszym jednak hitem tamtego okresu byÅ‚o Audi 100, które doÅ‚Ä…czyÅ‚o do oferty niemieckiej firmy w 1968 r. i w sumie wyprodukowano cztery generacje tego modelu, który w 1994 r. zostaÅ‚ zastÄ…piony przez Audi A6.

W 1972 r. zadebiutowaÅ‚ inny bestseller marki, czyli Audi 80 pierwszej generacji (seria B1). PowstaÅ‚y również cztery generacje tego modelu, który w 1996 r. zostaÅ‚ zastÄ…piony przez Audi A4. Ważnym modelem w tamtym okresie byÅ‚ także model Quattro, który przyczyniÅ‚ siÄ™ do dalszego wzrostu popularnoÅ›ci marki, a także dziÄ™ki niemu Audi odniosÅ‚o wiele sukcesów na trasach rajdowych.

Od lat 90. minionego wieku Audi stosuje już nowe nazewnictwo swoich modeli, początkowo z literką A w nazwie i cyfrą symbolizującą segment rynkowy. Do oferty trafiają kolejno A6, A4, A8 i A3. Wyjątkiem jest sportowe coupe Audi TT. W 2005 r., kiedy coraz popularniejsze stają się SUV-y, debiutuje na rynku Audi Q7 i od tego czasu kolejne modele z tego segmentu rynkowego mają w nazwie literkę Q oraz cyfrę.

Nowoczesne technologie w samochodach Audi

Audi swoją pozycję rynkową zyskało w sporym stopniu dzięki nowoczesnej technologii, jaka była wprowadzana w kolejnych modelach. Nie przez przypadek już w latach 70. XX w. pojawiło się hasło reklamowe Vorsprung durch Technik (przewaga dzięki technice).

Chyba najbardziej z Audi utożsamiany dziÅ› jest napÄ™d na wszystkie koÅ‚a quattro, który po raz pierwszy pojawiÅ‚ siÄ™ w 1980 r. w modelu Audi quattro. DziÅ› technologia ta dostÄ™pna jest we wszystkich modelach marki, a w niektórych (m.in. Q7, R8, czy modele z serii RS) jest to standardowe rozwiÄ…zanie. Audi byÅ‚o także prekursorem we wprowadzaniu silnika wysokoprężnego z bezpoÅ›rednim wtryskiem i turbodoÅ‚adowaniem. KolejnÄ… innowacjÄ… byÅ‚a wykonana z aluminium, niezwykle lekka, ale wytrzymaÅ‚a karoseria nadwozia Audi Space Frame

czytaj więcej

Audi – wybierz model

Pokaż modele z silnikiem:

Opinie Kierowców o Audi

Sprawdź co kierowcy
myślą o Audi

Oceny Aut 9 310 ocen

4,5
~Richie
Audi A4 B9
Avant 2.0 TDI 150KM 110kW
Auto z dotychczasowych 15 którymi jeździłem najlepsze! dosłownie w tego słowa znaczeniu. Auto nie do miasta bo zużycie 8-11 L/100 natomiast w trasie płynie przy 180-200 km/h 4,8-5,2 L/100 dosłownie żaden inny samochód tego nie dokona. drogie naprawy choć nie ma ich dużo ale wymiany oleju, silnik-skrzynia, żarówka, płyny, wszystko drogie i robocizna też. Osprzęt do tej pory oryginalny nic nie wymieniane, rozrząd też, serwis dopiero przy ok. 200 000 km. silnik igła, DSG również. kto raz wsiądzie nie będzie chciał innego.
3,1
~JDs
Audi A3 8Y
Sportback Facelifting 1.5 35 TFSI 150KM 110kW
Samochód kupiony 2 tygodnie temu w slonie. Przejechane dotychczas 350km. Od początku same problemy. W tym czasie trzykrotnie sie nie uruchomił - udało się to po około 15to minutowych resetach MMI, zamykaniu otwieraniu, wyłączaniu i włączaniu przyciskiem start itp. Stacja multimedialna uruchamia się zazwyczaj około minuty i średnio co trzecie uruchomienie samochodu traci wszystkie zapisane ustawienia - ulubione stacje radiowe, equalizer, ambilight itp. Wczoraj samochód zaczął raportować błędy tj.uszkodzony tempomat, kilka godzin później uszkodzona kamera cofania, uszkodzona skrzynia biegów i na końcu uszkodzony silnik. Samochód jeździ ale na wyświetlaczu mamy teraz ikonke uszkodzenia silnika. Nigdy więcej tej marki
4,7
~Darek
Audi Q7 II
SQ7 Facelifting 2024 4.0 TFSI 507KM 373kW
Odejmuje jedną gwiazdkę (a powinienem dwie) za internet w aucie. Obecnie w samochodzinie nie ma opcji WLAN (czyli podłącz auto pod internet np. z komórki) aby cokolwiek działało z sieci trzeba wykupić pakiet danych za horendalne pieniądze 20Giga za 170 zł prawie !! Kupiłem na próbę. Dzieciaki (trójka nastolatków) wyczerpały internet zanim z Wrocławia dojechaliśmy do Warszawy. Bez internetu nic nie da się słuchać online, ściągnąć i sprawdzić nawet tak prozaicznej rzeczy jak pogoda. Proszę AUDI udostępnicie ta funkcje bo w poprzedniej wersji AUDI Q7 jakie mam z 2022 roku WLAN działa. Nawet mi przez myśl nie przeszło ze to wyłączą. Dla mnie to poważny minus. Bo wydawanie rocznie około 2 tys złotych na internet w aucie to gruba przesada! Gdzie w komórce mam no-limit za dużo mniejsze pieniądze. Nie ładnie Audi wyciąga pieniądze!

Zgłaszane usterki 841 usterek

Utrata mocy podczas jazdy ze stałą prędkością ( sprzęgło rozwiązuje )
  • Audi 100 C4 Sedan 2.5 TDI 115KM 85kW 1991-1994
  • silnik
  • 434 tys. km
Występowanie usterki:
Tak 1
Nie 0
Witam. Od niedawna Dumnie przemierzam ulice w świetnie utrzymanym 33 latku z 2.5 TDI. Ogólnie auto świetne. Dziś inżynierowie nawet nie dopuszczają do siebie myśli o produkcji tak solidnych aut. Jednak jak wiadomo, że niema ideałów, tak i mój egz. ma kilka nazwijmy to "humorków". Zasadniczo miałem na myśli dwie sprawy ale jedną wyjaśniło mi wasze centrum ( temat o klimatyzacji ) za co serdecznie dziękuję. Może pomożecie i z drugim tematem. Do rzeczy auto potrafi stracić moc, ale tylko w określonym przypadku tj. podczas jazdy ze stałą prędkością np. jadę za kimś kilkaset m. 70km/h i gdy chce przyspieszyć auto jest bardzo przygaszone ( zaraz usłyszę, że pewnie turbo ale nie to nie to) . Ogólnie auto jest bardzo dynamiczne i do puki przyspieszam lub nie dam mu jechać ze stałą prędkością np. odpuszczam czasem gaz to jest ok, ale czasem nawet mały dystans ze stałą prędkością potrafi wywołać problem chodź nie zawsze. Co najciekawsze, wystarczy wtedy wcisnąć sprzęgło i dać obrotom zejść do poziomu jałowego. Po takim zabiegu auto odzyskuje pełną moc. Problem potrafi wystąpić na każdym biegu i przy każdej prędkości. Może ktoś się spotkał z takim przypadkiem. Będę wdzięczny za każdą pomocą odpowiedź. Pozdrawiam Kudyś
Euro NCAP Logo
Najnowsze testy zderzeniowe modeli Audi przeprowadzone przez Euro NCAP.
Åšrednia ocena