Szukaj

Informacje o Kia

Obok Hyundaia to najpopularniejsza marka samochodowa z Korei Południowej, która zdobyła już dość mocną pozycję również na europejskim rynku. Mało kto jednak wie, że Kia dość późno zaczęła projektować i produkować samochody, zajmując się na początku swojej działalności m.in. częściami do rowerów, a nawet stalowymi rurami.

Historia Kii

Dzisiejsza Kia Motors wyrosła z przedsiębiorstwa Kyungsung Precision Industrial, które zostało założone w grudniu 1944 r. i po ośmiu latach zmieniło nazwę na Kia Industry Company. Przedsiębiorstwo to zaczynało działalność od produkcji (ręcznej) części do rowerów, a także innych elementów stalowych do różnych urządzeń. Od 1951 r. spółka rozszerzyła swoją działalność również o produkcję rowerów, a dziesięć lat później także o motocykle, co było wynikiem olbrzymiego popytu na jednoślady w tamtym okresie w Korei Południowej. Pierwszym tego typu pojazdem produkowanym pod szyldem Kia był model C-100, a rok później dołączył do oferty także trójkołowy K-360. Na początku lat 70. Kia skonstruowała pierwszy własny silnik.

Pierwsze samochody Kia

I właśnie początek lat 70. minionego wieku był tym czasie, kiedy Kia weszła w końcu także na rynek samochodów. Pierwszym pojazdem samochodowym była jednak ciężarówka o nazwie Tytan, co w języku koreańskim oznacza po prostu... ciężarówkę. Dopiero trzy lata później Kia dołącza do swojej oferty także samochód osobowy. Był nim model Kia Brisa, który powstał na licencji Mazdy i pod względem technologicznym bazował na Maździe Familia. W kolejnych latach do sprzedaży trafiły jeszcze m.in. Kia Brisa II czy pickup oparty konstrukcyjnie na tym modelu, który ponadto był pierwszą Kią eksportowaną na inne rynki.

W 1976 r. Kia nabyła 28,3% akcji firmy Asia Motors, koreańskiego producenta samochodów osobowych, ciężarowych, a także wojskowych i autobusów. Cały czas też trwała dość mocno współpraca z Mazdą, a także Fordem. Efektem tego było nabycie w 1983 r. przez Mazdę 7,5% udziałów firmy Kia, a w 1986 r. przez Forda 9,4% koreańskiej spółki. W 1990 r. nastąpiło zaś przekształcenie firmy w Kia Motors Corporation.

Bankructwo i fuzja z Hyundaiem

Choć w latach 90. Kia wchodzi na rynek amerykański i europejski, to jednak sytuacja finansowa spółki się pogarsza, w efekcie czego w 1997 r. staje ona skraju bankructwa. Starania o pozyskanie strategicznego partnera zaowocowały nawiązaniem bliskiej współpracy z Hyundaiem. W 1999 r. Hyundai Motor nabył 25% akcji Kii oraz Asia Motors, zwiększając w kolejnych latach swój udział w Kii do niemal 50%. Firma Asia Motors została całkowicie zlikwidowana, a produkowane przez nią samochody były od tego momentu sprzedawane pod marką Kia.

Krok ten okazał się strzałem w dziesiątkę. O ile w połowie lat 90. Kia miała na swoim koncie dopiero 3 miliony wyprodukowanych samochodów, to już 10 lat później przekroczony został poziom 5 milionów wyeksportowanych aut. Obecnie z taśm produkcyjnych wszystkich fabryk Kii zlokalizowanych na różnych kontynentach wyjeżdża rocznie ok. 1,5 mln samochodów.

Najważniejsze modele Kii

Jednym z najważniejszych współcześnie modeli jest obecnie Kia Sportage, której pierwsza generacja pojawiła się na rynku w 1993 r., a więc jeszcze zanim Hyundai przejął Kię. W 1999 r. pojawia się dość popularna również w Europie Kia Rio. Jednak z perspektywy europejskiego rynku najważniejszym dziś modelem jest kompaktowa Kia Ceed (na początku sprzedawana jako cee'd), której nazwa jest skrótem od CE (Community of Europe) i ED (european design), co ma podkreślać z jednej strony miejsce jego produkcji, a z drugiej fakt, że został on zaprojektowany właśnie z myślą o europejskim kliencie.

Wcześniej, w 2003 r., do oferty dołączy jeszcze Kia Picanto oraz Kia Sorento.

Hybrydowe i elektryczne modele Kii

Kia, idąc za duchem czasu, dość mocno stawia dziś na rozwój zelektryfikowanych modeli, które w niedalekiej przyszłości mogą głównym motorem napędowym branży motoryzacyjnych. W 2016 r. do oferty dołączyły hybrydowe Kia Niro oraz Kia Optima PHEV, zaś w 2019 r. pojawiły się elektryczne Kia e-Soul oraz e-Niro.

Kia – dodatkowe informacje

Nazwa firmy Kia tak naprawdę składa się z dwóch członów. Pierwszy (ki) w języku koreańskim oznacza pochodzenie czy też powstawanie, zaś drugi (a) odnosi się do kontynentu azjatyckiego. Nazwa Kia może być więc tłumaczona jako pochodzący z Azji bądź też powstający w Azji.

czytaj więcej

Opinie Kierowców o Kia

Sprawdź co kierowcy
myślą o Kia

Oceny Aut 4 105 ocen

4,0
~Kris
SUV HEV 1.6 T-GDI 230KM 169kW
Kia Sorento IV
Wszystko nam się w tym aucie zgadzało. Wygląd, Ilość miejsca, funkcjonalność, prowadzenie, nawet przyspieszenie spełniało nasze wymagania. Pewnie bym rozdawał 5teczki i komplementował, ale.....4000 kilometrów - awaria szyberdachu - 4 miesiące czekania (auto na szczęście jeździło). To drobnostka, choć zaskakująca (nierzadko zgłaszany problem z poprzednich generacji nie zniknął w nowej). Po 24 000 kilometrów - Combo -katalizator, wiązka elektryczna do zaworu, zawór EGR do wymiany. Za nami już 2,5 miesiąca czekania (mamy auto zastępcze, ale jednak niższej klasy).Do tego średnia jakość obsługi posprzedażowej. Mimo, że bardzo lubimy to auto, dziś byśmy się na nie nie zdecydowali. Obsługa Kia Assistance - 2/5, Serwis 3/5, KIA Polska - raczej utrudnia niż ułatwia życie (trzeba było walczyć o wymianę EGR, bo choć na zdjęciach w oczywisty sposób był uszkodzony, spalony i zalany to nie pokazywał błędu na komputerze i z tego powodu nie chcieli wymienić. Dopiero po którejś z kolei interwencji serwisu będącej wynikiem mojego naciskania się udało). Czy ktoś z użytkowników miewa podobne historie?
4,6
~Tomek
Crossover 1.6 CRDI VGT 128KM 94kW
Kia Soul I
Leciwy dopiero co zakupiony w kraju, a użytkowany w Portugalii. Trasa Olsztyn- Albufeira 3900km. Spaliła 4.73L/100!! przy jeździe 120-145km/h. Tak liczyłem 3 razy bo sam nie dowierzałem . Po około 1000km silnik sie przepalił i odmulił i naprawdę nie ma na co narzekać jeżeli nie potrzebujesz wrażeń jak z Lambo. Naprawdę fajnie się zbiera przy wyprzedzaniu. Czasem dostaje po bokach wiatrem ale po jakimś czasie wyprzedzając TIRa po pewnym czasie automatycznie kontrujesz lekko w lewo. Co mega pozytywne to ze po 3 dniach jazdy nie boli nic oprócz prawej nogi a w zasadzie stopy. Spodziewałem się raczej poskładania w kostkę jako ze parę lat już mam. Duże zaskoczenie audio. Jak na 13 letnie auto ... szok. Gra naprawdę poprawnie. Co do bagażnika. Jak chwile pomyślisz to ułożysz sporo be rozkładania siedzeń. We Francji dopadła mnie ulewa jakie rzadko się widuje. Widoczność na 15m. Bordeaux płynęło, stanęło, dosyć niebezpieczna sytuacja. Kijana nawet nie kichnęła, Wyjechała z padołu lez i żwawo pędziła do nowego domu. Lata temu przejechałem Soulem około 800km trasę i zupełnie mi nie grala. Dziś to zupełnie inna bajka. Kolor grafitowy odmładza auto i zupełnie zmienia bryle. Auto już ma swoje lata, ale jeżeli poszukasz sztuki w dobrym stanie i nie potrzebujesz substytutu mózgu jeżdżącego za Ciebie to polecam. Mniej elektroniki mniejsza awaryjność .
4,1
~lalosala
Hatchback 1.4 T-GDi 140KM 103kW
Kia Ceed III
W 2019 roku ten samochód miał bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Niestety nie wzięło się to z niczego. Fatalne wyciszenie, podstawowe "systemy" jak czujnik deszczu i światła potrafią działać bez sensu i jak chcą. Samochód jest bardzo dobrze wykonany w środku, ale dziś mając wybór, dopłaciłbym do konkurencji z podobnym wyposażeniem. KIA musi jeszcze trochę rzeczy poprawić, szczególnie wyciszenie. Silnik oceniam bardzo dobrze, potrafi odwdzięczyć się rozsądnym spalaniem. Skrzynia DCT, tak chwalona w testach, moim zdaniem nie jest idealna, ale bez wahania nazwałbym ją dobrą. Ceed to taki koreański Golf, ale jeszcze nie do końca dopracowany. Samochód pomimo swoich wad, jest kompletnie bezawaryjny i pewnie 95% ludzi będzie z niego bardzo zadowolona. Jednak Kii jeszcze troszkę brakuje do europejskiej konkurencji. Być może kolejna generacja będzie mogła już naprawdę konkurować nie tylko wyglądem i wyposażeniem, ale także działaniem systemów i przede wszystkim wyciszeniem. To jest główna wada, jaką będę zawsze wskazywał w tym samochodzie.
Euro NCAP Logo
Najnowsze testy zderzeniowe modeli Kia przeprowadzone przez Euro NCAP.
Średnia ocena