Szukaj

4WS - Four Wheel Steering - co to jest?

System czterech kół skrętnych, stosowany m.in. w modelu Honda Prelude. W innych pojazdach używa się innych nazw, np. Renault stosuje system nazwany 4Control, a koncern General Motors nazwał go Quadrasteer. 4WS to nazwa własna patentu Hondy. 

Dzięki czterem kołom skrętnym poprawia się trzy parametry wpływające na prowadzenie pojazdu. Przy prędkości manewrowej system pomaga zmniejszyć promień skrętu, a tym samym ułatwia zawracanie czy parkowanie. Koła osi tylnej skręcają się w przeciwnym kierunku niż osi przedniej.

Przy średniej prękości (do ok. 60 km/h) koła tylne podczas jazdy skręcają się w przeciwnym kierunku, co wpływa na zwrotność auta na zakrętach, zmniejsza zjawosko podsterowności i realnie wpływa na prędkość maksymalną w zakręcie. 

Przy wyższych prękościach (powyżej 60-80 km/h) system działa odwrotnie - koła tylne skręcają się w tę samą stronę pod niewielkim kątem co koła przednie. Dzięki temu zyskuje się wyższą stabilność podczas zmiany pasa ruchu i w szybkich łukach. 

We wczesnych wersjach kierunek skrętu tylnych kół był ściśle uzależniony od kąta skrętu kierownicą. Był to system w pełni mechaniczny. System czterech kół skrętnych elektronicznie sprawia, że kierunek skrętu kół tylnych jest zależny wyłącznie od prędkości jazdy.

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł