Szukaj

ADR - Automatic Distance Regulation - co to jest?

Automatyczna regulacja odległości od pojazdu poprzedzającego - moduł stosowany w adaptacyjnym tempomacie, którego zadanie polega na utrzymywaniu stałej, zadanej przez kierowcę i  ustalonej przez konstruktora odległości zależnej od prędkości jazdy. Odległość jest regulowana za pośrednictwem radaru

Odległość ta programowana jest przez kierowcę pojazdu za pomocą odpowiednich opcji tempomatu. W ten sposób kierowca ustala odelgłość w sposób bliżej nieokreślony i niestały - odległość mała, większa, największa... itp. Jednak zadana odległość nigdy nie może być mniejsza, niż zaprogramowana przez producenta, bezpieczna minimalna odległość charakterystyczna dla danej prędkości podróżnej.

System reguluje wyłącznie odległość od pojazdów jadących z prędkością, która nie różni się istotnie od prędkości pojazdu wyposażonego w adaptacyjny tempomat. Moduł nie może reagować na obiekty, których różnica prędkości jest duża, gdyż wtedy mógłby reagować hamowaniem na pojazdy mijane, a także inne obiekty, jak drzewa czy stojące na poboczu pojazdy.

W przypadku zabrudzenia radaru umieszczonego z przodu pojazdu (np. śniegiem, błotem) lub braku możliwości jego poprawnego działania (np. silne opady deszczu), system ADR dezaktywuje się, o czym kierowca jest informowany stosowną kontrolką. Wtedy też przestaje działać adaptacyjny tempomat. 

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł