Szukaj

Rozrusznik - co to jest?

Urządzenie elektryczne dostarczające energii rozruchowej silnikowi przed jego uruchomieniem. Jest to silnik prądu stałego, wyposażony dodatkowo w przekładnie i systemy sterowania. W zależności od rodzaju pojazdu moc rozrusznika wynosi od 0,4 do 10 kW. Po raz pierwszy rozrusznik został zastosowany w 1912 roku w Cadillacu, jednak jeszcze w latach 70-tych dość powszechnym rozwiązaniem było stosowanie korby rozruchowej zastępującej rozrusznik.

Z czego jest zbudowany i jak działa?

 

Najważniejszym elementem rozrusznika jest silnik prądu stałego. Jest on zbudowany z wirnika, stojana z uzwojeniami, w jego konstrukcji są również komutator oraz szczotki węglowe. Uzwojenia na stojanie tworzą pole magnetyczne. Po zasileniu uzwojeń prądem stałym z akumulatora, prąd kierowany jest do komutatora za pośrednictwem szczotek węglowych. Następnie prąd trafia do uzwojeń wirnika, wywołując powstanie pola magnetycznego. Przeciwstawne pola magnetyczne stojana i wirnika, powodują obrót tego ostatniego. Na wałku wirnika osadzone jest małe koło zębate (tzw. zębnik z różną liczbą zębów), które współpracuje ze specjalnym zazębieniem na obwodzie koła zamachowego lub przetwornika momentu obrotowego. Dzięki wysokim obrotom rozrusznika zamienianym na moment obrotowy, możliwe jest obrócenie wału korbowego i co za tym idzie uruchomienie silnika. W rozrusznikach małej mocy (motocykle i małe samochody), w uzwojeniach stojana stosowane są magnesy stałe, w większych – elektromagnesy.

Załączanie i wyłączanie

Zębnik rozrusznika jest napędzany przez tzw. wolnobieg, potocznie nazywany bendiksem. Umożliwia on zesprzęganie (włączanie) i rozsprzęglanie (wyłączanie) koła zębatego rozrusznika z zazębieniem na obwodzie koła zamachowego, pełniąc jednocześnie funkcję ochronną przed zbyt wysokimi obrotami. Po włączeniu zapłonu zębnik jest przesuwany za pomocą specjalnego orczyka, aby zesprzęglić go z zazębieniem na obwodzie koła zamachowego. Po uruchomieniu silnika zasilanie zostaje wyłączone, a orczyk zostaje cofnięty do pozycji spoczynkowej (rozsprzęglenie zębnika z zazębieniem).

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 992

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł