Szukaj

Światła do jazdy dziennej - co to jest?

Światła do jazdy dziennej to rodzaj oświetlenia samochodowego przeznaczonego do stosowania w ciągu dnia w krajach, w których taki obowiązek został wprowadzony. W Polsce taki obowiązek wprowadzono 17 kwietnia 2007 roku i nasz kraj był jednym z pionierów tego rozwiązania poza krajami skandynawskimi. Przepisem nadrzędnym w stosunku do ustawodawstwa krajowego, regulującym stosowanie świateł do jazdy dziennej, jest Regulamin nr 48 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ (ECE).

Światła do jazdy dziennej a światła mijania - jakie są różnice?

Między światłami mijania a światłami do jazdy dziennej jest różnica - i to na tyle duża, że z tych drugich można korzystać wyłącznie wtedy, gdy panują określone warunki (obecność światła dziennego, dobrych warunków atmosferycznych).

Światła do jazdy dziennej różnią się od świateł mijania między innymi mocą żarówek. W przypadku świateł do jazdy dziennej jest to moc kilkunastu watów, podczas gdy żarówki wykorzystywane w światłach mijania osiągają moce około 50 watów. W nowych samochodach coraz częściej jedne i drugie światła znajdują zastępstwo w postaci diod LED.

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł