Szukaj

Paliwo zimowe - co to jest?

Paliwo zimowe – czyli jakie?

Chodzi oczywiście o tzw. zimowy olej napędowy, który musi odznaczać się wysoką płynnością i obniżonym wskaźnikiem CFPP (z ang. Cold Filter Plugging Point). Chodzi o tzw. temperaturę zablokowania zimnego filtra, czyli graniczną temperaturę, w której jest możliwy swobodny przepływ oleju napędowego przez filtr. W warunkach zimowych, przy dużych spadkach temperatury, ważne jest aby parafina zaczynała wytrącać się z oleju napędowego jak najpóźniej, a jej kryształki miały możliwie jak najmniejsze rozmiary i nie powodowały zatkania filtra. Dla zimowego oleju napędowego dostępnego już od późnej jesieni na większości krajowych stacji paliw, temperatura zablokowania zimnego filtra została ustalona na poziomie -20 st. C. Niektórzy producenci paliw oferują również olej napędowy o temperaturze zablokowania zimnego filtra, wynoszącej -32 st. C, a nawet -40 st. C.

Ważne gęstość i punkt wrzenia

Istotnym parametrem zimowego oleju napędowego jest jego gęstość, która zmienia się w zależności od temperatury. Im większa gęstość, tym wyższa jest wartość opałowa oleju napędowego, co przekłada się bezpośrednio na lepsze osiągi silnika. Zbyt duża gęstość oleju zimowego nie jest jednak wskazana – powoduje bowiem wyższą emisję cząstek sadzy. Na ilość tych ostatnich w spalinach, istotny wpływ ma punkt wrzenia. Im niższy, tym lepiej olej napędowy sprawdza się w eksploatacji w niskich temperaturach. Z drugiej jednak strony, zbyt niski punkt wrzenia wpływa bezpośrednio na pogorszenie się właściwości smarnych oleju napędowego. W konsekwencji obniża się jego liczba cetanowa, czyli zdolność do samozapłonu.

Najczęściej dostępne zimowe oleje napędowe na krajowych stacjach paliw:

Shell – V-Power Diesel GTL CFPP -20

Circle K – DieselGold CFPP -20 We wschodnich regionach kraju okresowo dostępny jest również Diesel Gold Arctic, o CFPP -45

BP Ultimate ON - CFPP -30

Orlen – Verva ON CFPP -30

Lotos – Dynamic Diesel CFPP -35 (olej napędowy o minimalnej zawartości siarki – 0,001%.)

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł