Szukaj

Wypadek drogowy - co to jest?

Wypadek drogowy to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem jest śmierć jednego lub więcej uczestników lub doznane obrażenia ciała.

Jak się zachować, gdy jest się świadkiem wypadku? Instrukcja krok po kroku

  1. Będąc bezpośrednim świadkiem wypadku drogowego należy przede wszystkim zabezpieczyć miejsce zdarzenia, w tym uniemożliwić najechanie na miejsce zdarzenia przez inne pojazdy, a także włączyć światła awaryjne i wystawić trójkąty ostrzegawcze w pojeździe własnym oraz uczestniczących w wypadku.
  2. Kolejny ważny krok to ocena liczby rannych i odniesionych przez nich obrażeń oraz wezwanie służb ratowniczych.
  3. Następnie należy bezzwłocznie udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym – warto również zatrzymać inne pojazdy, aby zapewnić sobie dodatkową pomoc. Pamiętajmy, aby zabrać ze sobą gaśnicę, i apteczkę, a także narzędzia, którymi będzie można wybić szybę w rozbitych pojazdach. Niezbędny może okazać się nóż do cięcia pasów bezpieczeństwa lub inne ostre narzędzie, które mogłoby go zastąpić (np. scyzoryk, czy nóż myśliwski).
  4. Przed przystąpieniem do udzielania pierwszej pomocy należy również upewnić się, czy rozbity pojazd (pojazdy) nie jest narażony na niekontrolowane przemieszczenie się, które mogłoby stanowić zagrożenie zarówno dla poszkodowanych, jak również innych użytkowników drogi.
  5. Istotne jest poza tym sprawdzenie czy z unieruchomionych pojazdów nie wycieka benzyna lub olej napędowy, bądź nie ulatnia się gaz (w samochodach z instalacją LPG).

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł