Szukaj

Filtr przeciwpyłkowy - co to jest?

Filtr przeciwpyłkowy – co to jest?

Filtr przeciwpyłkowy, nazywany również kabinowym, jest najczęściej montowany w pojazdach wyposażonych w klimatyzację. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona kabiny pasażerskiej przed szkodliwymi dla zdrowia substancjami przedostającymi się do układu wentylacji, takimi jak np. kurz, sadza, pyłki roślin czy zarodniki.

Jaki rodzaj filtra stosować?

Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje filtrów przeciwpyłkowych. Tzw. standardowe składają się z dwóch warstw materiału filtracyjnego. Pierwsza warstwa zatrzymuje cząstki o wielkości 5 mikrometrów, druga zaś nie przepuszcza drobin o średnicy 1 mikrometra. Standardowe filtry przeciwpyłkowe eliminują wyłącznie szkodliwe cząsteczki stałe, takie jak kurz, sadze czy pyłki roślin. Znacznie bardziej wszechstronne są tzw. filtry kombi, posiadające dodatkową trzecią warstwę materiału filtracyjnego z tzw. węglem aktywnym. Dzięki temu materiałowi, do kabiny pasażerskiej nie przenikają również szkodliwe gazy, takie jak ozon, tlenek węgla, węglowodory i dwutlenek siarki. Filtr kombi zatrzymuje ponadto nieprzyjemne zapachy, które przedostają się do układu wentylacji samochodowej.

Jak często wymieniać?

Filtr przeciwpyłkowy powinno się wymieniać nie rzadziej, niż co pół roku (lub po przebiegach rzędu 15 tys. km). Najlepiej taką wymianę przeprowadzać przy okazji wymiany oleju silnikowego, a także filtrów oleju i powietrza. Na szybkość zapychania się filtrów kabinowych wpływa wiele czynników, m.in. z jaką prędkością i w jakich warunkach porusza się pojazd (np. na terenie aglomeracji miejskiej lub na terenach wiejskich), ile czasu spędza się w korkach ulicznych, jaki styl jazdy jest preferowany.

Jak wymieniać?

Wymianę filtra przeciwpyłkowego można przeprowadzić samodzielnie – nie trzeba zlecać wykonania tej usługi warsztatowi. Filtr przeciwpyłkowy nie jest trudny do zlokalizowania (poza niektórymi wyjątkami), a jego wymiana jest tak samo prosta, jak filtra powietrza silnika. Sama czynność nie jest również czasochłonna, ponieważ w większości przypadków zajmuje kilka minut.

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 992

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł