Szukaj

Filtr przeciwpyłkowy - co to jest?

Filtr przeciwpyłkowy, nazywany również kabinowym lub pyłkowym, jest najczęściej montowany w pojazdach wyposażonych w klimatyzację. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona kabiny pasażerskiej przed szkodliwymi dla zdrowia substancjami przedostającymi się do układu wentylacji, takimi jak np. kurz, sadza, pyłki roślin czy zarodniki.

Typy filtrów przeciwpyłkowych

Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje filtrów przeciwpyłkowych. Tzw. standardowe składają się z dwóch warstw materiału filtracyjnego. Pierwsza warstwa zatrzymuje cząstki o wielkości 5 mikrometrów, druga zaś nie przepuszcza drobin o średnicy 1 mikrometra. Standardowe filtry przeciwpyłkowe eliminują wyłącznie szkodliwe cząsteczki stałe, takie jak kurz, sadze czy pyłki roślin.

Znacznie bardziej wszechstronne są tzw. filtry aktywne, wyposażone w dodatkową trzecią warstwę materiału filtracyjnego z tzw. węglem aktywnym. Dzięki temu materiałowi, do kabiny pasażerskiej nie przenikają również szkodliwe gazy, takie jak ozon, tlenek węgla, węglowodory i dwutlenek siarki. Filtr kombi zatrzymuje ponadto nieprzyjemne zapachy, które przedostają się do układu wentylacji samochodowej, będące wynikiem działania pleśni.

 

 

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł