Szukaj

Przekładnia zębatkowa - co to jest?

Przekładnia zębatkowa (powszechnie znana również jako maglownica) to typ przekładni kierowniczej, w której przeniesienie ruchu obrotowego kierownicy na skręt kół odbywa się przy użyciu zazębiających się nawzajem kół zębatych.

Przekładnia zębatkowa - budowa i zasada działania

W przekładni zębatkowej na końcu wałka kierowniczego znajduje się koło zębate. Jest ono zazębione z listwą zębatą (maglownicą), która pełni również rolę poprzecznie ułożonego drążka kierowniczego. Do listwy przymocowane są poprzez przeguby kulowe dalsze drążki kierownicze.

Usterki maglownicy - skąd się biorą, objawy

Przekładnia zębatkowa jest dziś nadal powszechnie występującym typem przekładni kierowniczej. Choć cechuje ją zaskakująco prosta i mechaniczna jak na dzisiejsze motoryzacyjne realia forma, to usterki się zdarzają, a ich naprawa najczęściej niestety nie jest tania.

Usterki maglownicy mogą brać się z kilku problemów:

  • czynników zewnętrznych - brudu lub wody, która może przedostać się do listwy i korodować zęby przekładni
  • uszkodzeń mechanicznych - źle wyważonych kół, luzów w układzie kierowniczym lub uszkodzonych końcówek drążków
  • błędów kierowcy - prób skrętu kół gdy auto stoi i agresywnej jazdy po nierównościach, przy której uderzenia przednich kół przenoszą wstrząsy na przekładnię
  • błędów konstrukcyjnych - wbrew pozorom nadal się zdarzają, w przypadku niektórych modeli ogłaszane były akcje serwisowe

Usterki w przekładni zwykle łatwo zauważyć, ponieważ wydaje ona z siebie wtedy różne dźwięki lub stuki. Jeśli jednak problem jest spowodowany przez brak odpowiedniego smarowania, może on nie być widoczny aż do całkowitej awarii przekładni.

Uszkodzona maglownica - co zrobić?

Przekładnie zębatkowe potrafią być drogie, dlatego w wielu przypadkach właściciele samochodów dążą do regeneracji tego elementu (lub tylko jego określonych części). To rozwiązanie nie zawsze okazuje się jednak wystarczające na dłuższą metę. Operację wymiany maglownicy w niektórych nowszych samochodach dodatkowo utrudnia trudny dostęp, przez który, w skrajnych przypadkach, trzeba nawet wyjąć najpierw silnik.

 

 

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł