Szukaj

Światła mijania - co to jest?

Światła mijania, zwane także światłami krótkimi, to podstawowy typ oświetlenia pojazdu przeznaczony do oświetlania drogi przed samochodem. Zasięg świateł mijania wynosi kilkadziesiąt metrów. Plama świateł mijania ustawiona jest tak by nie powodować oślepiania innych uczestników ruchu drogowego.

W przeciwieństwie do symetrycznych świateł drogowych, światła mijania dają asymetryczny snop światła (bez względu na uwarunkowania prawne danego państwa, reflektor znajdujący się bliżej zewnętrznej krawędzi jezdni oświetla drogę na większą odległość wraz z fragmentem pobocza). Światła tylne w przypadku świateł mijania i świateł drogowych zachowują te same parametry.

Światła mijania - kiedy korzystać?

Polskie przepisy od 2007 roku nakazują korzystanie ze świateł mijania przez całą dobę. Wobec podobnych przepisów w wielu krajach, producenci często instalują obecnie w samochodach automatycznie włączające się światła do jazdy dziennej. Należy jednak pamiętać, że światła do jazdy dziennej i światła mijania nie są tożsame. Istnieje szereg sytuacji, w których kierowca jest zobowiązany do korzystania ze świateł mijania, a samochód nie zawsze włączy je za niego.

Ze świateł mijania należy korzystać między innymi:

  • po zmroku
  • podczas opadów deszczu lub śniegu
  • w czasie zmniejszonej przejrzystości powietrza (mgła, mżawka)
  • w słabo oświetlonych tunelach

Warto przy tym pamiętać o tym, by ze świateł mijania nie korzystać po zmroku w czasie postojów. Ten często popełniany przez kierowców błąd może doprowadzić do oślepienia innych uczestników ruchu lub wprowadzać ich w błąd (sugeruje ruch pojazdu).

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł