Szukaj

Mover (urządzenie manewrowe) - co to jest?

Mover – co to jest?

Jest to elektryczne urządzenie manewrowe ułatwiające ustawianie przyczep na kempingu, bez konieczności podpinania ich do samochodu.

Jak to działa?

Zasada działania urządzeń manewrowych stosowanych w przyczepach kempingowych jest prosta i sprowadza się do przeniesienia ruchu obrotowego z rolki (rolek) roboczej zasilanej z akumulatora przyczepy, na jej oponę. Cechą charakterystyczną moverów (nie wszystkich), jest specjalna belka stabilizująca. Montaż urządzenia nie jest trudny: jego mechanizm mocuje się do elementów konstrukcyjnych przyczepy za pomocą obejm i śrub. Sterowanie urządzeniem manewrowym odbywa się zazwyczaj za pośrednictwem pilota. Przed dokonaniem zakupu movera warto jednak upewnić się, czy jego działanie będzie zgodne z naszymi oczekiwaniami, przede wszystkim ze względu na charakterystykę pracy i osiągi. W niektórych urządzeniach zastosowano specyficzne systemy zabezpieczeń, powodujące np. ich wyłączenie po pokonaniu dystansu ok. 20 metrów przez przyczepę (dalsza praca tych urządzeń jest możliwa dopiero po kilku minutach). Decydując się na określony mover, warto zapoznać się z warunkami gwarancji i serwisu.

Jaki mover?

Wśród urządzeń manewrujących możemy znaleźć tradycyjne urządzenia z tzw. belką stabilizującą, jak i bez tego elementu wyposażenia. W moverach bez belki, elektroniczny układ sterujący jest ukryty w obudowie silnika. Rozwiązanie to pozwala na uniknięcie potencjalnego ryzyka uderzenia w przeszkody wystające z podłoża, podczas manewrowania na nierównym terenie.

Jak serwisować?

Warunkiem bezawaryjnej pracy moverów jest utrzymywanie ich w czystości. Po zabrudzeniu błotem, żwirem, lub piaskiem, należy je starannie oczyścić używając wody pod ciśnieniem. Na bieżąco trzeba również usuwać wszelkie ciała obce, takie jak np. gałęzie, czy kamienie, które mogą zakłócić lub uniemożliwić prawidłowe działanie. Przed sezonem zimowym należy nasmarować łożyska rolek roboczych i elementy ruchome mechanizmu, używając w tym celu smaru lub oliwy maszynowej. Przed samym wyjazdem w podróż z przyczepą kempingową, sprawdzamy stan instalacji elektrycznej, uruchamiając rolki we wszystkich możliwych kombinacjach oraz system załączania i rozłączania rolek.

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł