Szukaj

NASCAR - National Assocation for Stock Car Auto Racing - co to jest?

NASCAR to skrót od National Association for Stock Car Auto Racing, co w tłumaczeniu na język polski brzmi Narodowa Organizacja Wyścigów Samochodów Seryjnych.

Pod tą nazwą popularnie rozumie się określony typ wyścigów w USA, w których rywalizują na torach owalnych samochody kształtem zbliżone do aut produkcyjnych. W rzeczywistosci NASCAR to nazwa prywatnej firmy, która jest organizatorem i promotorem wielu różnych serii wyścigowych. W typowym sezonie pod egidą NASCAR odbywa się około 1500 wyścigów na ponad stu torach zlokalizowanych nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i Kanadzie czy Meksyku. Swoją własną serię wyścigową organizowaną przez NASCAR gości również Europa (NASCAR Whelen Euro Series).

NASCAR - historia

Początki NASCAR sięgają roku 1948, gdy mechanik William France Sr. dostrzegł potrzebę zjednoczenia dobrze już rozwiniętej wtedy amerykańskiej sceny motorsportowej wobec nieuczciwych praktyk organizatorów wyścigów i jej niewykorzystanego potencjału komercyjnego. Pierwszy wyścig rozegrano na owalnym torze w 1949 roku.

Początkowo regulamin wyścigów zabraniał jakiegokolwiek tuningu startujących samochodów, stąd zawarta w określeniu NASCAR nazwa kategorii "stock cars", czyli auta seryjne. W rzeczywistości dość szybko przyzwolono na poprawki w zakresie osiągów i bezpieczeństwa i już w połowie lat 60. "stock cars" były w praktyce bolidami wyścigowymi, które tylko z zewnątrz udawały swoje drogowe odpowiedniki.

NASCAR - jak wyglądają wyścigi?

Wyścigi organizowane przez NASCAR mogą różnić się w zakresie torów czy samochodów, ale z reguły startują w nich auta kategorii stock na torach owalnych. W najwyższej obecnie serii NASCAR Cup ściga się ponad 40 kierowców w ponad trzydziestu wyścigach w ciągu jednego sezonu. Wyścigi te są dużym wydarzeniem w USA: na najsłynniejsze rundy przychodzi ponad sto tysięcy widzów. Seria ta jest drugim najchętniej oglądanym sportem przez Amerykanów po lidze NFL futbolu amerykańskiego.

NASCAR - jakie auta?

Na przestrzeni dekad w wyścigach NASCAR gościły samochody niezliczonej liczby producentów, nie tylko z USA, ale również z Azji i Europy. Obecnie w stawce można zobaczyć konstrukcje wyścigowe wywodzące się z trzech modeli:

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł