Szukaj

Bagnet olejowy - co to jest?

Element silnika lub automatycznej skrzyni biegów, ulokowany najczęściej w bloku silnika lub w obudowie skrzyni biegów, służący do kontroli poziomu oleju w urządzeniu.

Bagnet, zwykle mający postać elastycznej listewki z uchwytem, najczęściej wykonuje się z tworzywa sztucznego lub metalu. Na końcu bagnetu, zanurzonym w misce olejowej, znajduje się skala z zaznaczonymi wartościami "max" i "min". Poziom oleju powinien być zawsze pomiędzy tymi dwiema skrajnymi wartościami - zarówno nadmiar, jak i tym bardziej niedobór oleju, mają negatywny wpływ na trwałość urządzenia.

Jak sprawdzać olej?

Poziom oleju w silniku sprawdza się po jego rozgrzaniu, wyłączeniu jednostki oraz odczekaniu kilku minut od wyłączenia. Na zimnym silniku wynik jest zafałszowany dodatnie, a zaraz po uruchomieniu ujemnie. Ważne, by sprawdzać poziom oleju w pojeździe stosjącym na równym (wypoziomowanym) podłożu. 

W automatycznej skrzyni biegów olej z reguły sprawdza się podczas pracy silnika, ale nie jest to zasada. Należy sprawdzić w instrukcji obsługi sposób sprawdzania poziomu. Jest to istotne, gdyż różnica w poziomie oleju pomiędzy pracującym a niepracującym silnikiem może być duża. 

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł