Szukaj

TSR - Traffic Sign Recognition - co to jest?

TSR (z ang. Traffic Sign Recognition) – co to jest?

To system rozpoznawania znaków drogowych, informujący o nich kierowcę w formie ostrzeżeń i komunikatów wyświetlanych na desce rozdzielczej. System ten funkcjonuje w oparciu o zbierane na bieżąco dane. W uboższych wersjach system TSR kieruje się wyłącznie informacjami pozyskiwanymi z kamery zamontowanej z przodu pojazdu, w bogatszych te ostatnie są dodatkowo porównywane z danymi pochodzącymi z oprogramowania nawigacji GPS.

Gdzie montowany?

System rozpoznawania znaków drogowych TSR jest coraz częściej dostępny fabrycznie w modelach samochodów klasy wyższej. W niższych klasach jest on montowany opcjonalnie.

TSR – zalety

System rozpoznawania znaków drogowych ułatwia kierującemu poruszanie się na drodze, informując np. o pierwszeństwie przejazdu lub konieczności ustąpienia tego ostatniego innym użytkownikom dróg. Pozwala również na „dostrzeżenie” m.in. znaków zakazu i nakazu, które mogłyby ujść uwadze kierującego, narażając go np. na mandat karny.

TSR – wady

System rozpoznawania znaków drogowych nie jest również pozbawiony mankamentów. W niektórych sytuacjach może wprowadzać kierującego w błąd np. informując, iż na danym odcinku można poruszać się z prędkością wyższą, niż wynikałoby to z rzeczywistych oznaczeń znajdujących się przy drodze. Warto zatem traktować system TSR wyłącznie jako pomocniczy, ułatwiający poruszanie się w gąszczu znaków drogowych, nie zaś jako zastępujący reakcje i działania kierowcy.


 

 

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł