Szukaj

Przepływomierz - co to jest?

Przepływomierz – co to takiego?

Jest to specjalistyczny miernik (czujnik) masy powietrza zasysanego do cylindrów silnika. Jego zadaniem jest bieżąca kontrola natężenia przepływającego powietrza, co pozwala na dobranie optymalnej dawki wtryskiwanego paliwa do komory spalania silnika. Pierwsze przepływomierze pojawiły się w pojazdach, w których silniki spełniały wymogi normy Euro 4. Początkowo czujniki te montowano wyłącznie w benzyniakach, obecnie funkcjonują również w pojazdach z instalacją LPG oraz w dieslach.

Gdzie jest montowany i jak działa?

Przepływomierz montuje się pomiędzy przepustnicą a filtrem powietrza. Podstawowy element stanowi podgrzany elektrycznie drut lub płytka przewodząca. W zależności od stopnia intensywności przepływu zasysanego powietrza oraz jego temperatury, zmienia się oporność (rezystancja) tych elementów. Wszystkie zmiany są przetwarzane na sygnał cyfrowy (w starszych, rzadko spotykanych wersjach – analogowy), na podstawie którego realizowany jest ściśle określony wtrysk paliwa w trakcie każdego z cyklów pracy silnika.

Niedomagania przepływomierzy – benzyna i gaz

Usterka przepływomierza objawia się nierówną pracą silnika lub spadkiem jego dynamiki. Stosunkowo najłatwiej można ją zdiagnozować w pojazdach wyposażonych w jednostki zasilane benzyną lub LPG, w czasie np. jazdy testowej z różnymi prędkościami w terenie zabudowanym i z podpiętym komputerem diagnostycznym. Aby pomiar był miarodajny, należy wcześniej wykluczyć usterki innych elementów, w tym przede wszystkim świec, pompy paliwowej, a także filtrów powietrza i paliwa.

Niedomagania przepływomierzy – diesle

Trudniej zdiagnozować potencjalną usterkę przepływomierza w jednostkach wysokoprężnych. Chodzi o to, iż podobne objawy mogą powodować zablokowany zawór EGR czy zepsuta turbosprężarka, jak również nieszczelne wtryskiwacze i niedrożne filtry cząstek stałych (sadzowe).

Uwaga na skalibrowanie!

Uszkodzony przepływomierz może być zastąpiony wyłącznie nowym. Uwaga! Musi on być odpowiednio dopasowany do charakterystyki silnika w danym modelu samochodu, czyli właściwie skalibrowany z określonym typem jednostki napędowej. Niewłaściwy przepływomierz da o sobie znać w postaci nieprawidłowego funkcjonowania wtryskiwaczy paliwa oraz problemami z silnikiem samochodu.

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 992

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł