Szukaj

Zbieżność kół - co to jest?

Zbieżność kół to składowa geometrii kół, która określa ustawienie kół w stosunku do osi wzdłużnej pojazdu. Koła zbieżne to takie, w których odległość pomiędzy ich obręczami z przodu jest mniejsza niż z tyłu. Odwrotne ustawienie nazywamy kołami rozbieżnymi. Zbieżność kół mierzy się w milimetrach na wysokości ich obrotu przy ustawieniu kół do jazdy na wprost.

Zbieżność kół - kiedy występuje?

Podczas przekazywania momentu obrotowego na drogę, koła mają tendencję do zbiegania się do środka osi wzdłużnej (do zbieżności). Dlatego też w samochodach z napędem na koła przednie ustawia się niewielką rozbieżność na kołach osi napędzanej, tak by podczas jazdy dochodziło do kompensacji różnic i, w wyniku tego, do uzyskania prawidłowego, równoległego ustawienia kół.  W pojazdach napędzanych na tył koła przedniej osi ustawia się nieco zbieżnie, ponieważ powstające w czasie jazdy momenty rozchylające doprowadzają do uzyskania prawidłowej zbieżności.

Nieprawidłowa zbieżność kół prowadzi do tego, że nie obracają się one w kierunku swojej osi obrotu, co wpływa na przyspieszenie ich zużycia i pogarsza właściwości jezdne pojazdu.

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł