Szukaj

Zawieszenie - co to jest?

Zawieszenie pojazdu – co to jest?

Jest to zespół elementów łączących koła z podwoziem i nadwoziem pojazdu, przenoszący siły powstające na styku koła z nawierzchnią na bryłę nadwozia. Zadaniem zawieszenia jest zapewnienie stateczności i sterowności pojazdu wraz z komfortem jazdy.

Jakie zawieszenie?

Ze względu na swoją budowę, może ono być zależne – ruch jednego koła na danej osi wpływa na drugie koło (np. sztywny most na resorach piórowych), niezależne – kiedy ruch jednego koła danej osi nie wpływa na drugie koło (np. kolumna MacPhersona) oraz tzw. półzależne. W przypadku tego rodzaju zawieszenia, ruch jednego koła danej osi w niewielkim stopniu wpływa na drugie koło (np. z belką skrętną lub resorem piórowym poprzecznym).

Jak się psuje?

Niedomagania zawieszeń samochodowych objawiają się stopniowo w postaci utrudnień w utrzymywaniu właściwego toru jazdy, pogorszenia przyczepności czy nietypowych odgłosów podczas skręcania kół (np. trzeszczenie wydobywające się z górnego zamocowania kolumny).

Co się psuje?

Jedną z przyczyn niedomagań układu zawieszenia (niezależnego), jest uszkodzenie łożyska kolumny McPhersona. Na skutek usterki układ kierowniczy działa nieprecyzyjnie – pojazd pokonuje zakręty niestabilnie, wyczuwalna jest również opóźniona reakcja na obroty koła kierownicy. Na potencjalne uszkodzenia narażone są także drążki kierownicze, w tym przede wszystkim znajdujące się na ich końcach przeguby kulowe. Przeguby są najbardziej narażone na potencjalne uszkodzenia (np. po wpadnięciu w głęboką dziurę w nawierzchni lub po awaryjnym zjeździe na nieutwardzone pobocze). Postępujące zużycie drążków kierowniczych (przegubów kulowych) jest poza tym uzależnione od właściwej geometrii ustawienia kół – brak kontroli w tym zakresie skutkuje w pogarszaniem precyzji prowadzenia samochodu na drodze.

Jakie części wybierać?

Należy zwracać uwagę na to, aby przy wymianie stosować podzespoły przeznaczone do konkretnych modeli samochodów (najlepiej z zachowaniem jakości zgodnej z wymogami pierwszego montażu, tzw. OEM, z ang. Original Equipment Manufacturer).

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 992

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł