Szukaj

LED - Light Emitting Diodes - co to jest?

LED to dioda elektroluminescencyjna, która emituje promieniowanie w zakresie światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu. Po stopniowym wzroście popularności dziś stanowi już jedną z podstawowych technik zarówno oświetlenia zewnętrznego, jak i wewnętrznego pojazdu. Coraz więcej rynkowych nowości wykorzystuje wyłącznie diody LED.

Czemu diody LED w aucie?

Wraz z rozwojem diod LED wydłuża się również lista ich zalet, która motywuje producentów samochodów do szerokiego wykorzystania tego rozwiązania. W porównaniu z tradycyjnymi lampami żarowymi (na przykład popularnymi halogenami H4), efektywność świetlna diod jest podobna, a pobór energii znacznie mniejszy. LED-y cechują się również dużo większą długowiecznością i szybkością reakcji (szybsze zapalenie świateł stopu skutkuje wcześniejszym rozpocząciem manewru hamowania przez kierowcę jadącego następnym pojazdem).

Wykorzystanie oświetlenia LED-owego daje również znaczną przewagę projektantom samochodów, którzy zyskują dużo większą dowolność w tworzeniu kształów i linii świateł samochodu, a nawet motywów graficznych wyświetlanych w obrębie reflektorów.

Diody LED - czy warto zamontować je samemu?

Zapewne w wyniku wymienionych wyżej zalet na polskich drogach możemy zaobserwować modę na LED-y. Kierowcy starszych samochodów dokupują sobie dodatkowe oświetlenie LED, które wykorzystują jako światła do jazdy dziennej. Warto pamiętać, że jeśli takie dokupione oświetlenie nie ma odpowiedniej homologacji, to może być uznane za niebezpieczne, a przez to stanowić podstawę do odbioru dowodu rejestracyjnego samochodu.

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł