Szukaj

Bezpieczeństwo bierne - co to jest?

Bezpieczeństwo bierne to szerokie pojęcie dotyczące ochrony pasażerów w samochodzie, który uległ wypadkowi. Są to systemy, rozwiązania techniczne, których zadaniem jest zminimalizowanie skutków zaistniałej kolizji drogowej lub wypadku u osób uczestniczących w zdarzeniu.

Do najważniejszych elementów poprawiających bezpieczeństwo bierne zalicza się odpowiednią konstrukcję nadwozia i podwozia pojazdu. Są to takie rozwiązania jak: wzmocnienia, strefy kontrolowanego zgniotu, wnętrze pojazdu pozbawione ostrych krawędzi, odpowiednie przemieszczanie silnika, kierownicy, pedałów i wszystkich elementów, które w razie kolizji mogą naruszyć konstrukcję przedziału pasażerskiego, bezpieczny i odporny na samozapłon układ paliwowy, klejone szyby, składane lusterka, aktywna pokrywa silnika chroniąca potrąconego pieszego.

Elementy wyposażenia z zakresu bezpieczeństwa biernego to m.in. poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa z napinaczami, zagłówki foteli, foteliki dziecięce oraz nowoczesne systemy Pre-Safe przygotowujące samochód do wypadku, takie jak domykanie szyb, optymalne ustawianie foteli, czy automatyczne napinanie pasów nim dojdzie do uderzenia.

Zobacz także: bezpieczeństwo czynne

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł