Szukaj

Zwrotnica koła - co to jest?

Zwrotnica – co to jest?

To element zawieszenia, który jest odpowiedzialny za prowadzenie koła samochodu w pozycji przewidzianej przez zawieszenie i układ kierowniczy. W zależności od konstrukcji samochodu, zwrotnica może być połączona z dolnym wahaczem pojazdu i z kolumną MacPhersona lub z górnym wahaczem. Do zwrotnicy przymocowany jest też układ kierowniczy za pomocą końcówek drążków kierowniczych (koła przednie). W zależności od rodzaju łożyska koła, jest ono osadzone w zwrotnicy lub przykręcona jest do niej piasta koła.

Co się psuje?

W przypadku uszkodzenia zwrotnicy, np. jej zniszczenia w wyniku wypadku lub uderzenia zawieszeniem o nierówność drogi, należy niezwłocznie ją wymienić. Należy to zrobić również stwierdzając nadmierne skorodowanie zwrotnicy lub w przypadku braku możliwości wymontowania jej łożyska koła.

Jak wymieniać?

Pojazd powinien zostać podniesiony, a następnie demontuje się koło. Od zwrotnicy odkręcana jest końcówka drążka kierowniczego, wymontowany zostaje zacisk hamulcowy, jego jarzmo oraz tarcza hamulcowa. Niezbędne jest ponadto odłączenie wszystkich połączeń elektrycznych (np. przewodu czujnika ABS czy zużycia klocków hamulcowych). Po odkręceniu centralnej nakrętki koronowej zdejmowana jest piasta koła oraz rozkręca się sworzeń zwrotnicy mocujący ją do dolnego wahacza zawieszenia i demontuje kolumnę MacPhersona. Po dokonaniu wymiany zwrotnicy, konieczne jest wyregulowanie zbieżności przednich kół. Odbywa się to na stanowisku do sprawdzania geometrii zawieszenia. Warto również skontrolować stan innych elementów, takich jak piasta koła, sworzeń zwrotnicy czy końcówka drążka kierowniczego.

 

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł