Szukaj

Holzgas - Generator Imberta - co to jest?

Holzgas - co to takiego?

Jest to gaz drzewny stosowany jako zastępnik oleju napędowego, głównie w latach 30. i 40. minionego stulecia. Na holzgas były przerabiane m.in. ciężarówki Opel Blitz. W latach 1939- 1942 produkowano sportowe auto zasilane gazem drzewnym. Był nim sportowy kabriolet Mercedes 170 VG, który zużywał ok. 15 kg drewna na 100 km.

Jak działa instalacja wytwarzania gazu drzewnego?

Twórcą instalacji był francuski inżynier Jacques Imbert, który opracował technologię jego spalania w specjalnym generatorze (czadnicy), nazwanym jego nazwiskiem. Generator Imberta jest prostym urządzeniem. Jego zasadniczą część stanowi wysoki kolumnowy piec (gazogenerator), w którym spalane jest drewno. Musi ono być suche – wilgotność nie może przekraczać 20 proc. Drewno spala się temperaturze dochodzącej do 900 stopni C, przy mocno ograniczonym dopływie powietrza – spalanie przebiega zatem bardzo powoli. W konsekwencji powstaje palny tlenek, który po schłodzeniu jest doprowadzany do cylindrów silnika z zapłonem iskrowym (można nim również zasilać jednostki z zapłonem samoczynnym, ale po odpowiedniej przeróbce).

Gaz drzewny – zalety

Jedną z największych zalet jest niska cena gazu drzewnego, ponieważ pochodzi on bezpośrednio z surowca powszechnie dostępnego. Kolejną jest prostota użycia generatora Imberta, który po niezbędnych technologicznych modyfikacjach można by montować we współczesnych samochodach użytkowych i ciężarówkach.

Gaz drzewny – wady

Jedną z największych wad jest konieczność montowania na samochodzie lub przyczepie dużego i nieporęcznego gazogeneratora. Poza tym wartość opałowa gazu drzewnego jest bardzo niska – rzędu 6-8 MJ/m sześc., przy np. 31 MJ/ m sześc. w przypadku gazu ziemnego. Poza tym gazogenerator musi być rozpalany przy każdorazowym uruchamianiu silnika, a po jego wyłączeniu niespalony gaz należy wypuścić na zewnątrz pojazdu. Użycie gazu drzewnego powoduje powstawanie i osadzanie się smoły, co skutkuje koniecznością częstego odsmalania całej instalacji. Ponadto stosowanie gazu drzewnego odbija się niekorzystnie na silniku pojazdu: ze względu na nierównomierną ilość produkowanego gazu przez Generator Imberta i bezwładność jego cyklów pracy, w niektórych przypadkach produkował on za mało gazu, a w innych za dużo.

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł