Szukaj

Koło zamachowe dwumasowe - co to jest?

Dwumasowe koło zamachowe (często występujące po prostu jako "dwumas") to szczególny typ koła zamachowego, który składa się z dwóch elastycznie połączonych ze sobą tarcz, które mogą w niewielkim stopniu zmieniać położenie względem siebie. Takie rozwiązanie zwykle wykorzystywane jest przy silnikach o dużym momencie obrotowym, gdzie potrzebna jest większa skuteczność przy niwelowaniu drgań silnika oraz zapobieganie wahaniom chwilowej prędkości kątowej wału korbowego.

Koło zamachowe dwumasowe, podobnie jak standardowe koło zamachowe, jest elementem konstrukcyjnym nowoczesnego silnika spalinowego o dużym momencie bezwładności. Montowane jest bezpośrednio na wale korbowym. Służy do krótkotrwałego magazynowania energii kinetycznej (uproszczony akumulator mechaniczny). Najprościej rzecz ujmując, wykorzystywane jest do podtrzymania ruchu wału korbowego podczas suwów silnika innych niż praca. Dodatkowo, z wieńcem zębatym kola zamachowego połączony jest wałek zdawczy rozrusznika.

W przypadku aut wyposażonych w manualną skrzynię biegów koło zamachowe stanowi element sprzęgła. Jest połączone z dociskiem sprzęgła i bierze aktywny udział w przekazywaniu siły napędowej do skrzyni biegów. 

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł