Szukaj

Lane Assist - co to jest?

Lane Assist to system wspomagający w prowadzeniu, który zapobiega niezamierzonemu opuszczeniu pasa ruchu. Zależnie od producenta może różnić się sposób utrzymania ruchu oraz zakres prędkości, w jakim system działa.

Lane Assist - jak działa?

Lane Assist działa na zasadzie sprzężenia kamery monitorującej przestrzeń przed samochodem z elektromechanicznym lub elektrycznym wspomaganiem układu kierowniczego. System poprzez kamerę rozpoznaje wyznaczone pasy ruchu po obu stronach jezdni i w razie opuszczenia pasa przez samochód, przekazuje impuls do układu kierowniczego, który natychmiast reaguje i koryguje tor ruchu (w prostszej, pasywnej wersji, tylko informuje o tym fakcie kierowcę poprzez wibracje koła kierownicy i informację na desce rozdzielczej).

Lane Assist - czy warto?

Lane Assist przez cały czas nie jest systemem idealnym, dlatego nieustannie jest przedmiotem pewnej krytyki. Z opisu sposobu działania wynika, że system potrzebuje "widzieć" pasy ruchu. Jeśli tych na jezdni nie ma, lub są one oznakowane błędnie, albo wykorzystane jest oznakowanie tymczasowe na przykład z powodu robót drogowych, Lane Assist nie działa poprawnie.

Czas działania systemu jest sztucznie ograniczony ze względu na przepisy prawa, które nie przewidują jeszcze systemu autonomicznego prowadzenia, a za taki Lane Assist wtedy można by już uznać. Lane Assist może być jednak częścią bardziej złożonych asystentów prowadzenia, na przykład (w połączeniu z aktywnym tempomatem) asystenta jazdy w korku.

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł