Szukaj

Fading - co to jest?

Fading - co to takiego?

Jest to zjawisko zanikania siły (skuteczności) hamowania, na skutek silnego rozgrzewania się zarówno klocków, jak i tarcz hamulcowych. Zjawisko fadingu następuje najczęściej przy temperaturze klocków hamulcowych przekraczającej 200 st. C.

Co się dzieje?

W wysokich temperaturach, pomiędzy tarczami i klockami powstaje warstwa rozgrzanych gazów. Utrudniają one lub nawet uniemożliwiają odpowiednio silne dociśnięcie klocków do tarcz. W skrajnych wypadkach nadmiernie rozgrzane klocki mogą doprowadzić również do zagotowania się płynu hamulcowego. Powstające w nim pęcherzyki gazu, uniemożliwiają osiągnięcie właściwego ciśnienia potrzebnego do dociśnięcia klocków do tarcz.

Jakie tarcze – do spokojnej jazdy

Normalne, gładkie tarcze wystarczają do zapewnienia bezpiecznej jazdy w warunkach miejskich. Pozwalają również na dłuższą żywotność klocków hamulcowych, na skutek łagodniejszej reakcji na naciśnięcie pedału hamulca.

Jakie tarcze – do sportowej jazdy

Praktyczną eliminację niebezpiecznego zjawiska fadingu zapewniają specjalne tarcze hamulcowe z nawierconymi otworami oraz nacięciami na ich powierzchni. Ich zadaniem jest uniemożliwianie powstawania poduszki gorących gazów pomiędzy tarczami, a okładzinami klocków hamulcowych. Gorące gazy są odprowadzane na bieżąco przez odpowiednio przygotowane otwory i nacięcia. Specjalne tarcze hamulcowe zapewniają również wyższą skuteczność hamowania w czasie deszczu: woda nie gromadzi się na ich powierzchni, na skutek czego zachowane zostaje odpowiednie tarcie klocków. Tarcze z otworami i nacięciami są praktycznie „bezobsługowe” – na bieżąco jest bowiem oczyszczana ich powierzchnia z gromadzącego się zeszkliwienia. W droższych wersjach, dostosowanych do jazdy wyczynowej, powierzchnia tarcz hamulcowych jest wzbogacona o perforację lub jest pokryta dodatkową warstwą zewnętrzną. W samochodach wyścigowych montowane są również tarcze dwuczęściowe.

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 992

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł