Szukaj

KM (koń mechaniczny) - co to jest?

KM – co to jest?

KM (koń mechaniczny), jest to jednostka mocy wykorzystywana przy określaniu mocy silników spalinowych. Zgodnie z układem SI moc podawana jest w kilowatach (kW): 1 KM = 0,74 kW.

Koń "niemiecki", a koń "angielski" - różnice w KM, HP, BHP i PS

Dla większości zmotoryzowanych koń mechaniczny kojarzy się z angielskim skrótem HP (horse power). Wcześniejsza jednak od niego jest jednostka utworzona w XIX wieku w Niemczech. Tam też używany był, a często jeszcze nadal, inny znany skrót PS (Pferdestärke – silny koń). Wbrew pozorom nie są one sobie równe.

1 PS = 0.99 HP

Koń zaprzęgowy – koń nierzeczywisty

Przy określaniu jednostki znanej jako koń mechaniczny (KM), jej twórcy ustalili prosty, ale nierzeczywisty przelicznik: moc jednego konia mechanicznego w przybliżeniu jest równa mocy zaprzęgu z jednym koniem. Tak rozumiany koń mechaniczny oznacza całą moc oddawaną przez konia rzeczywistego, z pominięciem strat wynikających z wykonanej pracy (tzw. moc brutto). Założenie to wskazuje więc iż uruchomiony silnik będzie oddawał pełnię swojej mocy bez uwzględniania oporów wynikających z jego ruchu, jak i układu przeniesienia napędu.

SI – rzeczywiste określanie mocy

W 1960 roku Generalna Konferencja Miar zatwierdziła Międzynarodowy Układ Jednostek Miar określany skrótem SI (z franc. Système International d'unités). W Polsce obowiązuje on od 1966 roku, choć w powszechnym użytkowaniu jest dwa lata krócej. Sam kilowat (będący wielokrotnością wata), który w określaniu mocy zastąpił dotychczas używanego konia mechanicznego, nie jest podstawową jednostką w układzie SI (do tych zaliczają się: metr, kilogram, sekunda, amper, kelwin, kandela oraz mol) i jest określany jako tzw. jednostka pochodna.

Podwaliny pod nowoczesny i powszechnie obecnie stosowany układ SI, dał poprzedni system miar określany skrótem MKS (w jego skład wchodził również koń mechaniczny). Zgodnie z układem miar SI jeden kilowat to ok. 1,36 konia mechanicznego, zaś 1 KM odpowiada mocy ok. 0,74 kW. W przypadku silnika o mocy na przykład 80 KM daje to 59 kW.

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł