Szukaj

Zaprawka lakiernicza - co to jest?

Zaprawka lakiernicza to lakier samochodowy oferowany w niewielkiej tubce wraz z pędzelkiem, przeznaczony do samodzielnego nakładania go na określoną, niewielką powierzchnię nadwozia. Służy on do pokrycia miejsca, w którym powstał ubytek lakieru fabrycznego. Zaprawki lakiernicze są dostępne w specjalistycznych sklepach oferujących profesjonalne lakiery samochodowe lub w Autoryzowanych Stacjach Obsługi. Aby dobrać właściwą, należy znaleźć odpowiedni odcień lakieru, kierując się numerem lub kodem odpowiedniego producenta, dostępnym na tabliczce znamionowej pojazdu.

Jak stosować zaprawkę lakierniczą? Przewodnik krok po kroku

  1. Przed rozpoczęciem lakierowania należy starannie oczyścić miejsce, gdzie powstał ubytek lakieru.
  2. Jeśli wystąpiło na nim ognisko rdzy, wtedy konieczne jest zastosowanie tzw. środka wiążącego.
  3. Po wyschnięciu miejsce nałożenia należy wygładzić, używając papieru ściernego o średniej gradacji (np. 400 i 600).
  4. Przed przystąpieniem do nakładania lakieru, konieczne jest również odtłuszczenie lakierowanego fragmentu za pomocą benzyny ekstrakcyjnej oraz zmatowienie jego okolic. Ten ostatni zabieg jest niezbędny, aby w trakcie lakierowania wykonać tzw. przejście lakiernicze, dzięki któremu nie będzie widoczna charakterystyczna łata po nałożeniu świeżej warstwy lakieru.
  5. Po wyschnięciu należy sprawdzić jej grubość i jakość. W przypadku nierówności lakierowaną powierzchnię powinno się wypolerować przy użyciu pasty polerskiej i urządzenia do polerowania mechanicznego.

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł