Szukaj

Chłodnica - co to jest?

Rodzaj wymiennika ciepła używanego do chłodzenia silników pracujących w pojazdach mechanicznych. Chłodnica ma formę panelu złożonego z poziomych lub pionowych cienkich rurek oraz odprowadzającego ciepło ożebrowania z cienkiej blachy.

Jak funkcjonuje?

Najczęściej stosowanym medium chłodzącym w układzie chłodzenia jest ciecz w postaci wodnego roztworu glikolu etylenowego. Przez panel chłodnicy przepływa również powietrze, samoistnie w czasie jazdy lub w sposób wymuszony za pomocą wentylatora, np. podczas postoju pojazdu.

Funkcjonowanie chłodnicy zapewnia z jednej strony obniżenie temperatury cieczy chłodzącej (poniżej punktu wrzenia), z drugiej natomiast pozwala utrzymać odpowiednią dla silnika – ok. 90 st. C. O regulacji decyduje termostat.

Przed chłodnicą często montuje się także skraplacz układu klimatyzacji, który jest chłodzony tym samym wentylatorem, który chłodzi ciecz chłodzącą silnik. Warto o tym pamiętać. Uruchomienie układu klimatyzacji uruchamia zawsze wentylator, a tym samym schładza silnik, niezależnie od pozycji termostatu. 

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł