Szukaj

SOHC - Single Over Head Camshaft - co to jest?

SOHC to rozwiązanie konstrukcyjne w silnikach spalinowych, w których zastosowano jeden wałek rozrządu w głowicy cylindrów

Na przestrzeni lat w silnikach spalinowych znajdowano różne sposoby rozwiązania zaworów wtryskowych i wydechowych. Tak powstały silniki:

  • dolnozaworowy (SV)
  • górnozaworowy z zaworami wiszącymi (OHV)
  • z jednym wałkiem rozrządu (SOHC)
  • z dwoma wałkami rozrządu (DOHC)

Historycznie SOHC jest rozwiązaniem nowocześniejszym od OHV, ale jeszcze nie tak zaawansowanym jak DOHC. Wałek rozrządu został przeniesiony już nad głowicę. Napędza go tutaj pasek rozrządu lub łańcuch, rzadziej koła zębate. Zarówno zawory wtryskowe, jak i wydechowe są jednak sterowane jeszcze przez ten sam wałek. Na wałku znajdują się odpowiednio ukształtowane popychacze, które wraz z kolejnymi obrotami wałka otwierają i zamykają kolejne zawory.

Kolejnym stopniem rozwoju projektów silnika spalinowego było wprowadzenie oddzielnych wałków rozrządu dla zaworów wtryskowych i wydechowych. Pozwoliło to zwiększyć precyzję pracy zaworów i zmianę w fazach rozrządu w zależności od prędkości obrotowej i obciążenia silnika. Tak powstały dominujące dziś silniki DOHC.

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł